V Česku po viac ako sto rokoch končí výroba Lentiliek

12.10.2020 18:21
smarties-640947 1280, lentilky
Lentilky sa od budúceho roku budú s novou receptúrou vyrábať v Hambrugu, chuťovo sa zjednotia so Smarties.

Spoločnosť Nestlé sa rozhodla presunúť výrobu Lentiliek od jari budúceho roka do nemeckého Hamburgu. Bude v nich menej cukru, viac čokolády a zmenia sa aj obaly.

V Českej republike po viac ako sto rokoch končí výroba čokoládových Lentiliek. Spoločnosť Nestlé sa ju rozhodla presunúť od jari budúceho roka do nemeckého Hamburgu. Dôvodom je podľa Nestlé zmena receptúry a tiež snaha o ekologickú transformáciu obalov. Informoval o tom portál idnes.cz s odvolaním sa na správu Rádiožurnálu.

Lentilky v Českej republike vyrába od roku 1907 firma Sfinx, ktorá patrí koncernu Nestlé. „Zjednocujeme receptúru medzi Lentilkami a Smarties, to znamená, že v Lentilkách bude menej cukru a viac čokolády, čo nám vyšlo na základe spotrebiteľských testov,“ uviedol pre Radiožurnál riaditeľ pre korporátne záležitosti Vratislav Janda.

Jedným z dôvodov presunu výroby je tiež zmena obalu. Spoločnosť Nestlé sa dlhodobo snaží transformovať obaly tak, aby boli všetky do roku 2025 recyklovateľné alebo opätovne použiteľné. Okrem toho chce Nestlé znížiť používanie plastov o jednu tretinu. V súčasnej dobe je recyklovateľných alebo znovu použiteľných 87 % obalov Nestlé, uvádza sa na webových stránkach koncernu. Podľa slov Jandu sa majú Lentilky baliť do papierových obalov, ktoré v Českej republike nie sú, ale v Hamburgu áno.

Meno týmto cukríkom dal až pár rokov po ich vzniku Philipp Kneisl, zakladateľ holešovského závodu, keď nechal názov Lentilky zaregistrovať. Ich meno pochádza z latinského lenticula, čo v preklade znamená šošovka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku