Taliani zoštátnia aerolinky Alitalia, budú mať nového národného prepravcu

12.10.2020 08:12
Taliansko, aerolinky, Alitalia
Spoločnosť Alitalia štát už zachraňoval dvakrát - v rokoch 2008 a 2014. Autor: ,

Taliansko schválilo vytvorenie novej spoločnosti, ktorá prevezme aktíva nesolventných aerolínií Alitalia. Posunulo sa tak smerom k znárodneniu leteckej spoločnosti.

Ako uviedla agentúra Reuters, znárodnenie Alitalie bolo plánované už skôr, celý proces však odložili politické spory. Nakoniec došlo k dohode a koncom tohto týždňa štyria ministri podpísali dohodu o vytvorení novej leteckej spoločnosti.

„Podarilo sa nám vytvoriť nového vlajkového prepravcu,“ povedala po podpise ministerka dopravy Paola De Micheliová. Podľa ministra hospodárstva a financií Roberta Gualtieriho, ktorého citovala agentúra DPA, to predstavuje prvý krok k vytvoreniu spoločnosti, ktorá bude konkurencieschopná na medzinárodných trhoch. Okrem De Micheliovej a Gualtieriho dohodu podpísali ešte minister priemyslu a minister práce. Plán na zoštátnenie Alitalie ešte musí schváliť Európska komisia.

Za svoju viac ako 70-ročnú históriu zaznamenala Alitalia zisk iba niekoľkokrát, naposledy v roku 2002. V máji 2017 oznámila insolventnosť po tom, ako koncom apríla toho istého roka jej zamestnanci neschválili záchranný plán. Ten počítal so znižovaním platov a pracovných miest, na čo odmietli pristúpiť.

Čo sa týka zoštátnenia Alitalie, talianska vláda uviedla, že kontrola štátu nad spoločnosťou by mala byť iba dočasná. V budúcnosti by sa aerolínie mohli opätovne sprivatizovať. Viacerí ekonómovia sú však v súvislosti s budúcnosťou firmy naďalej skeptickí. Poukazujú na fakt, že zachraňovaná bola už v rokoch 2008 a 2014 a napriek tomu sa z problémov nedostala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#znárodnenie #letecká doprava #Alitalia #aerolinky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku