Kompenzáciu pre energeticky náročné podniky získa 97 spoločností

Finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky získa tento rok 97 spoločností. Celkovo si prerozdelia 40 mil. eur. Ako ďalej informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, výška kompenzácie pre jednotlivé firmy závisí od reálnej spotreby elektrickej energie. Najvyššia kompenzácia pripadne spoločnosti U.S. Steel Košice, a to takmer 11,5 mil. eur. Ďalej nasledujú Slovnaft Bratislava, ktorý získa necelých 6,3 mil. eur a Mondi SCP Ružomberok s viac ako 3,1 mil. eur.

23.09.2020 13:06
debata (1)

V prvej desiatke sú ešte CRH Slovensko, Železiarne Podbrezová, Bekaert Slovakia, Považská cementáreň, Johns Manville Slovakia, Metsa Tissue Slovakia a Bekaert Hlohovec. „Uvedomujeme si, že ceny elektriny pre podnikateľov sú v porovnaní so zahraničím vyššie, čo znižuje ich konkurencieschop­nosť. Rezort hospodárstva v súčasnosti hľadá riešenie, ktoré by prinieslo zníženie koncovej ceny elektriny, respektíve jej regulovanej časti. To by znamenalo zníženie ceny natrvalo a pre všetkých,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Rezort hospodárstva vyhlásil výzvu 5. februára, spoločnosti mali priestor predkladať žiadosti do konca júna. Okrem toho, že museli patriť do podporovaného odvetvia, museli tiež preukázať, že najmenej 50 % z celkovej hrubej pridanej hodnoty podniku je tvorených v činnostiach podporovaných odvetví. Podmienkou bola aj spotreba elektriny najmenej vo výške 1 GWh v predchádzajúcom roku. Podniky teda neurčovalo a nenavrhovalo ministerstvo, ale financie si prerozdelia tie, ktoré o to požiadali a splnili podmienky.

Poskytnutie kompenzácie je v súlade s európskymi pravidlami štátnej pomoci pre energeticky náročné podniky a po súhlase Európskej komisie. Týka sa podnikov z odvetví ako železiarstvo, oceliarstvo, metalurgia neželezných kovov, výroba cementu, chemický priemysel, výroba celulózy a papiera, drevársky priemysel, ale aj podnikov zaoberajúcich sa recykláciou materiálov. Finančnú kompenzáciu získali energeticky náročné podniky prvýkrát minulý rok. Sumu 40 mil. eur si vtedy prerozdelilo 76 spoločností.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovnaft #U.S.Steel