Moody's znížila hodnotenie Turecka. Vaše ratingy nestoja za nič, odkázal Erdogan

13.09.2020 18:01

Medzinárodná ratingová agentúra Moody's zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Turecka a krajine ponechala negatívny výhľad.

Agentúra znížila tureckej vláde emisný rating a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov na stupeň B2 z úrovne B1. Svoj krok odôvodnila potenciálnou krízou platobnej bilancie krajiny, inštitucionálnymi problémami a eróziou fiškálnych rezerv Turecka.

„Devízové rezervy Turecka v pomere k hrubému domácemu produktu sa zmenšujú už roky, ale teraz sú na najnižšej úrovni za desaťročia, pretože centrálnej banke sa od začiatku roku 2020 nedarí brániť tureckú líru,“ uviedla agentúra. Vo vyhlásení ďalej konštatovala, že zhoršenie ratingu je tiež výsledkom „zvýšenej úrovne geopolitických rizík“. Turecko je totiž v spore s Gréckom o morské zdroje surovín na východe Stredozemného mora.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan však v sobotu povedal, že ekonomika krajiny je na svojom vrchole. „Bez ohľadu na to, čo robíte, vaše ratingy nestoja za nič,“ vyhlásil Erdogan s odkazom na ratingové agentúry.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Moody's #turecko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku