Štátnu podporu dostanú aj nedotovaní dopravcovia

, 07.09.2020 16:18

Od pondelka môžu o podporu od štátu požiadať aj komerční nedotovaní dopravcovia. Teda napríklad spoločnosti, čo pracujú pre cestovné kancelárie alebo individuálnu prepravu. A to do výšky tisíc eur cez výzvu ministerstva hospodárstva.

To zároveň prisľúbilo, že peniaze prídu na účet dopravcov rýchlo a bez zbytočných formalít. Pomoc by tak mohli čerpať už desať dní od schválenia žiadosti. "Dotácia je viazaná na vozidlo. My ako dopravcovia musíme zdokladovať percentuálny pokles tržieb oproti rovnakému obdobiu v uplynulom roku, teda od 12. marca do konca júla,” povedal nám predseda Únie súkromných autobusových dopravcov Branislav Doboš. Nárok na štátne peniaze však budú mať len tie firmy, ktorých tržby preukázateľne klesli o viac ako 40 percent. Dopravcovia môžu žiadať štát o výpadok tržieb dvoma spôsobmi. Buď v pevnej sume tisíc eur na jeden autobus a mesiac v uvedenom období alebo do výšky 60 percent medziročnej straty. Suma 1000 eur sa podľa Branislava Doboša bude viazať len na počet autobusov, ich veľkosť , vek a technický stav nie sú dôležité. "Či má autobus 10 rokov alebo dva, máte prevádzkové náklady približne rovnaké,” doplnil. Ak by o pomoc požiadali v maximálnej miere všetci členovia únie, prišli by na ministerstvo hospodárstva žiadosti asi od 50 firiem. Celková podpora by sa tak vyšplhala na okolo 13,5 milióna eur. Rezort hospodárstva však počíta s tým, že sa do výzvy zapoja aj nečlenovia. Teda dokopy 150 až 200 subjektov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#podpora od štátu #pandémia #dopravcovia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku