Pod dočasnou ochranou je na Slovensku 225 spoločností

V auguste rozhodli súdy o poskytnutí dočasnej ochrany pre 31 podnikateľských subjektov a na základe vlastnej žiadosti zrušili ochranu 2 firmám. Ako ďalej vyplýva zo štatistík analytickej spoločnosti CRIF SK, od 12. mája do konca augusta tak dočasnú ochranu využíva 225 subjektov. Súdy celkovo rozhodli o dočasnej ochrane pre 256 firiem, 29 z nich ju však zrušilo na základe ich vlastnej žiadosti a dvom dočasnú ochranu zrušil súd.

03.09.2020 14:09
debata

„V auguste o dočasnú ochranu požiadalo zatiaľ najmenej spoločností. V porovnaní s 95 žiadosťami v máji sa záujem o túto formu štátnej pomoci prepadol o vyše 67 %,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková. Najväčším podnikom, ktorý dočasnú ochranu začal využívať v auguste, je z hľadiska obratu Vegum a. s. so sídlom v Dolných Vesteniciach. Ten však zároveň hneď v auguste požiadal o zánik dočasnej ochrany, ktorej Okresný súd v Žiline vyhovel.

Najpočetnejšiu skupinu, ktorá dočasnú ochranu využíva, tvorí 47 firiem z oblasti veľkoobchodu a maloobchodu a opravy motorových vozidiel a motocyklov. Za ňou nasleduje 27 spoločností zo sektoru priemyselnej výroby a rovnaký počet firiem zo stavebníctva. Z celkového počtu podnikateľských subjektov, ktoré dočasnú ochranu využívajú, ich najviac sídli v Bratislavskom kraji a najmenej v Trnavskom a Trenčianskom kraji.

Dočasnú ochranu podnikateľov definuje zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii. Je určená poctivým podnikateľom, ktorí sa pre pandémiu koronavírusu ocitli v zlej ekonomickej situácii. Pre žiadateľa o poskytnutie dočasnej ochrany to znamená viacero výhod, napríklad veritelia nemôžu podať návrh na vyhlásenie konkurzu a prerušuje sa konanie o veriteľskom návrhu na vyhlásenie konkurzu a ani podnikateľ nie je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Vznikla v máji 2004 a jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #dočasná ochrana