Bankám klesol zisk ku koncu júla o viac ako polovicu

Bankám na Slovensku klesla ziskovosť aj ku koncu júla. Tempo medziročného poklesu sa však v porovnaní s júnom spomalilo, a to z úrovne 63,7 % na 51,4 %.

03.09.2020 11:27
10

Sedemmesačný zisk podľa údajov Národnej banky Slovenska predstavoval 197,2 mil. eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, poklesli o 4,7 % na 967,3 mil. eur.

Výraznejšie však stúpla tvorba rezerv a opravných položiek, a to z úrovne 59,6 mil. eur na 253,1 mil. eur. Dôvodom tohto vývoja je podľa Slovenskej bankovej asociácie príprava bánk na možný rast zlyhaných úverov v blízkej budúcnosti. Banky očakávajú, že zvýšená tvorba opravných položiek bude pokračovať aj v druhom polroku. Pod pokles zisku bánk sa podpísal aj vyšší bankový odvod.

Národná banka Slovenska ešte začiatkom júna uviedla, že banky na Slovensku sú na krízu dobre pripravené. Majú dostatok kapitálu a likvidity, čo je podľa centrálnej banky prvý dobrý predpoklad na zdolanie krízy. Rizikom pre banky sú nesplácané úvery, a teda nárast zlyhaných úverov. Vláda prijala rôzne opatrenia, aby tieto zlyhané úvery nezačali rásť hneď. Čiže negatívny jav sa neprejaví okamžite, no národná banka predpokladá, že sa prejaví v budúcom roku.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
10 debata chyba
Viac na túto tému: #zisk #banky