Lacné nákupy z Číny sa skončia

Najlacnejšie nákupy z čínskych obchodov sa od 1. júla budúceho roka predražia. V súčasnosti platí, že zákazník pri nákupoch do 22 eur napríklad z Číny neplatí daň z pridanej hodnoty (DPH). Návrh novely zákona o DPH, ktorý v stredu schválila vláda, túto výhodu zruší. Lacné nákupy sa tak predražia. Aktuálny stav podľa ministerstva financií narúša hospodársku súťaž medzi dodávateľmi z Európskej únie (EÚ) a z tretích krajín. Zmeny sa dotknú teda hlavne zásielkového predaja tovaru malých zásielok, ktoré boli objednané v krajinách mimo únie.

26.08.2020 11:24 , aktualizované: 16:59
debata (5)

Podľa rezortu financií, finančná správa nemá k dispozícii informácie o objeme zásielok, ktoré sú dnes od dane oslobodené. Podľa odhadu Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií by zrušenie oslobodenia od DPH pri zásielkach z tretích štátov mohlo do slovenského štátneho rozpočtu v budúcom roku priniesť 11 miliónov eur. „Na základe toho však nie je možné konštatovať tento negatívny vplyv v plnom rozsahu na domácnosti," upozornilo ministerstvo. Údaj totiž nerozlišuje, či kupujúci sú fyzickými osobami, alebo firmami.

Nové pravidlá môžu Slovákov odradiť od nákupov z čínskych internetových obchodov. Namiesto nákupov zo zahraničia môžu Slováci vo väčšej miere objednávať tovar u domácich obchodníkov. „Úspech čínskych e-shopov je čiastočne daný cenou, ale veľkú úlohu zohráva práve spomínaná absencia DPH pod určitú hranicu nákupu a často aj doprava zadarmo, ktorú dotuje čínska vláda. Ak táto konkurenčná výhoda odpadne, dajú sa očakávať určité zmeny nákupného správania. Budú prebiehať skôr pozvoľne a najmä v oblasti spotrebného tovaru a príslušenstva,“ povedal finančný riaditeľ spoločnosti Alza Jiří Ponrt. Zároveň tvrdí, že do hry bude vstupovať aj miera dôslednosti úradov pri dodržiavaní nového opatrenia.

Štát chce zvýšiť svoje kontrolné kapacity. Podľa novely sa významne posilnia nástroje a opatrenia pre výber dane pri cezhraničných obchodoch. „Zavedú sa tiež nové osobitné úpravy pre predaj tovaru na diaľku a možnosť predkladať tovar colným orgánom na jeho colné odbavenie v rámci osobitnej úpravy pre priznávanie a platbu dane pri dovoze,“ uviedlo ministerstvo financií. Novelou zákona o DPH sa má zadefinovať predaj tovaru na diaľku, a to predaj tovaru v rámci EÚ, ako aj predaj tovaru dovážaného z tretích krajín. Zmeniť sa majú pravidlá pre určenie miesta dodania takého tovaru. Miestom dodania tovaru predávaného na diaľku bude ten členský štát únie, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru pre zákazníka skončí.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #DPH #zásielky #krajiny mimo EÚ