Firmy potrebujú počas tohto leta menej brigádnikov ako vlani

Letná sezóna je tento rok iná ako tie predošlé. Kým počas minulých rokov hľadali zamestnávatelia výpomoc na pracovnom portáli Profesia.sk už v apríli, tento rok v tomto období ešte často ani nevedeli, či letná sezóna bude. Ponuky na brigády neskôr predsa len prišli. Je ich však omnoho menej ako predošlé roky.

06.08.2020 10:00
debata

Od apríla tohto roka do konca júla uverejnili zamestnávatelia na pracovnom portáli 4176 ponúk na dohodu. Oproti roku 2019 ide o výrazný prepad. Vlani bolo zverejnených 9242 inzerátov.

Najvýraznejší rozdiel bol citeľný najmä v apríli. Počas minulých rokov išlo z pohľadu počtu letných brigád o jeden z najsilnejších mesiacov. Rok 2020 priniesol na portál iba necelých 500 ponúk. V porovnaní s číslom z vlaňajška ide zhruba iba o pätinu. Počet ponúk na dohodu sa však postupne zvyšuje. V júli bolo inzerovaných 1331 pracovných príležitostí.

Záujemcov o brigády pred letom býva často viac ako počas iných mesiacov. Získanie zaujímavej práce je však aktuálne omnoho zložitejšie. Menej ponúk totiž spôsobilo, že sa výrazne zvýšil počet priemerných reakcií na ponuku a medzi záujemcami je tak veľká konkurencia. „Kým v roku 2019 platilo, že od apríla do konca júla zareagovalo na jednu ponuku na dohodu v priemere zhruba 25 záujemcov, tento rok počet stúpol až na 68 uchádzačov,“ vyčíslila Profesia.sk.

V tomto roku reagovali záujemcovia o prácu na dohodu najčastejšie na pozíciu telemarketingového pracovníka. Na jeden takýto pracovný inzerát poslalo životopis v priemere až 205 uchádzačov. Medzi najobľúbenejšími sú najmä pozície v marketingu, administratíve či v cestovnom ruchu.

Z hľadiska sektorov hľadajú zamestnávatelia počas tohtoročného leta najviac pracovníkov na dohodu na pozície predavača a pokladníka. Priemerná ponúkaná mzda tam predstavuje približne 4,20 eura na hodinu. Spomedzi jednotlivých odvetví si brigádnici vedia zarobiť najlepšie v oblasti vzdelávania. Ponuky práce na dohodu pri lektoroch či doučovateľoch uvádzajú priemernú mzdu 8,80 eura na hodinu.

debata chyba
Viac na túto tému: #brigádnici #leto 2020