Tržby v maloobchode po viacerých prepadoch poklesli v júni len mierne

Tržby v maloobchode po troch mesiacoch výraznejších prepadov boli v júni medziročne nižšie len o 1,6 %. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Tržby dosiahnuté vo veľkoobchode minuloročný objem dokonca mierne prekročili (o 1,2 %). Objem tržieb vo všetkých vybraných činnostiach obchodu podľa údajov ŠÚSR síce nedosahoval úroveň pred pandémiou, avšak u väčšiny sa priblížil objemu rovnakého obdobia minulého roka.

05.08.2020 10:24
debata (1)

Na medzimesačnej úrovni každá z hlavných činností zaznamenala rast, v ubytovaní a v činnostiach reštaurácií i pohostinstiev sa tržby zvýšili o viac ako polovicu (v ubytovaní o 54 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 50,5 %). V predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov bol rast o 15,5 %, v maloobchode o 4,6 % a vo veľkoobchode o 2,3 %.
Medziročne boli tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov v júni nižšie o 8,3 %, tempo poklesu však bolo najpomalšie od začiatku roka.
Z jednotlivých činností maloobchodu sa tržby oproti minulému roku zvýšili najmä v maloobchode v nešpecializo­vaných predajniach (hypermarkety a supermarkety) o 3,9 %. Druhý mesiac po sebe rástli aj tržby v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť o 12,8 % a po troch mesiacoch poklesu sa zvýšili aj tržby v špecializovaných predajniach so zariadeniami pre informačno-komunikačné technológie o 9,2 %.

Pod úrovňou tržieb z júna 2019 bolo v štruktúre maloobchodu šesť z deviatich činností, najvýznamnejší bol pokles v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 4,7 %, v maloobchode s pohonnými látkami o 8,5 % (vplyv nižších cien pohonných látok) a v maloobchode s tovarom pre kultúru o 23,5 %.

Predaj v špecializovaných maloobchodných predajniach s odevmi zaznamenal medziročne nižšie tržby o 7,3 % a predajne s obuvou a koženým tovarom o 9,4 %. V rámci skupiny špecializovaných potravinových prevádzok maloobchod s mäsom a mäsovými výrobkami zaznamenal medziročne nižšie tržby o 3 %. Naopak, prevádzky s tabakovými výrobkami dosiahli v júni vyššie tržby o 9,8 %.

Dobiehať úroveň minulého roka sa naďalej nedarí poskytovateľom služieb ubytovania, oproti júnu 2019 mali tržby nižšie o 61,2 %.

Zmiernil sa pokles v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku dosiahol 1,2 %. Ide o najmiernejší pokles za posledné štyri mesiace.

Za prvý polrok 2020 sa tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov znížili o 23,4 %. Pokles sa prejavil aj v tržbách vo veľkoobchode, oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa znížili o 1,1 %.

V maloobchode za prvý polrok tržby klesli o 4,5 %, znížili sa takmer vo všetkých činnostiach, najvýznamnejšie v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 12,6 %, maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 10,6 % a v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov o 5,6 %. Tržby sa zvýšili len v maloobchode v nešpecializo­vaných predajniach o 5,2 %. Tržby v ubytovaní klesli od začiatku roka o 46,4 %. Nižšie boli aj tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesli o 10,9 %.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #maloobchod #tržby #ŠÚ SR