Agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingu USA na negatívny

02.08.2020 10:42

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch znížila výhľad ratingu USA zo stabilného na negatívny pre prudko rastúci deficit rozpočtu, ale celkový rating krajiny ponechala na najvyššej úrovni AAA. Agentúra uviedla, že zníženie výhľadu ratingu odzrkadľuje "absenciu dôveryhodného plánu fiškálnej konsolidácie", ktorá by dostala deficity pod kontrolu.

Rozpočtový úrad Kongresu (CBO) odhaduje, že deficit rozpočtu v terajšom americkom fiškálnom roku, ktorý sa skončí 30. septembra, stúpne na rekordnú úroveň 3,7 bil. USD. Dôvodom tohtoročného deficitu je vážna recesia vyvolaná snahou o zastavenie šírenia koronavírusu a výdavkami na zmiernenie vplyvu hospodárskeho poklesu. „Existuje silnejúce riziko, že tvorcovia americkej politiky neskonsolidujú verejné financie dostatočne na to, aby stabilizovali verejný dlh po skončení pandémie,“ uviedla agentúra Fitch.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #rating #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku