Slovensko a Slovinsko hľadajú možnosti prehĺbenia spolupráce

Súčasťou delegácie slovinského premiéra Boruta Pahora, ktorý v stredu navštívil Slovensko, je aj tridsiatka podnikateľov a vedcov, ktorí budú o perspektívnych oblastiach spolupráce diskutovať so zástupcami slovenských firiem.

22.07.2020 13:08
debata (1)

Slovensko a Slovinsko by mohli prehĺbiť vzájomnú hospodársku spoluprácu, pričom perspektívnou oblasťou je najmä zelená ekonomika. Skonštatovali to po stredajšom vzájomnom rokovaní v Bratislave prezidentka SR Zuzana Čaputová a slovinský prezident Borut Pahor. Súčasťou slovinskej delegácie je totiž aj tridsiatka slovinských subjektov z radov podnikateľov či vedeckých inštitúcií, ktorí budú o perspektívnych oblastiach spolupráce diskutovať so zástupcami slovenských firiem.

„Predmetom rokovaní bude vzájomná inšpirácia, pokiaľ ide o inovácie, zelenú ekonomiku, čistú dopravu alebo elektromobilitu alebo ďalšie dôležité témy. Výsledkom môže byť konkrétna spolupráca našich a slovinských firiem, napríklad vo forme investícií,“ povedala na tlačovej konferencii po rokovaní s prezidentom Slovinska Zuzana Čaputová.

Záujem o prehĺbenie spolupráce v oblasti zelenej ekonomiky potvrdil aj slovinský prezident Borut Pahor, ktorý pripomenul, že vzájomná hospodárska výmena medzi Slovenskom a Slovinskom už v súčasnosti dosahuje zhruba 1,15 miliardy eur. „Oba štáty sa usilujú o zelené investície a ďalšie investície, ktoré nás spájajú. To je rámec, na ktorom môžeme budovať vzájomnú spoluprácu,“ tvrdí.

Práve zelená ekonomika je aj jedným z prioritných cieľov iba v utorok dosiahnutej dohody európskych lídrov na pláne obnovy Európskej únie, ktorá členským krajinám poskytne miliardy eur na riešenie dopadov koronakrízy a tiež obnovu a modernizáciu ekonomík. Obaja prezidenti sa zhodli, že dosiahnutá dohoda je dôležitým posolstvom jednoty Európskej únie a zároveň je výbornou správou tak pre Slovensko, ako aj pre Slovinsko. Prezidentka Zuzana Čaputová pripomenula, že plán obnovy prináša historickú príležitosť prebudovať ekonomiku na zelenšiu, modernejšiu a inovatívnejšiu, ale zároveň vyžaduje precíznu prípravu vysokokvalitného plánu reforiem vo veľmi krátkom čase.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #Slovensko #Slovinsko #zelená ekonomika