Železničnú trať medzi Bratislavou a Komárnom čaká liberalizácia

Dopravcovia sa môžu uchádzať o prevádzku na trati Bratislava - Komárno. Ministerstvo dopravy opätovne spúšťa súťaž na tejto trati. Víťaz bude v zmysle zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme obsluhovať železničnú trať nasledujúcich desať rokov. Začiatok prevádzky je plánovaný od 1. januára 2023.

20.07.2020 15:43
debata (2)

Záujemcovia majú 51 dní na predkladanie žiadostí o účasť na verejnej súťaži. „Ide o veľmi frekventovanú trať, kde ponúkame férovú a transparentnú súťaž, pretože je našim zámerom, aby sa zapojilo čo najviac dopravcov. Iba tak vieme získať v konkurenčnom boji čo najlepšiu cenu,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal.

Oproti pôvodnej súťaži ministerstvo dopravy upravilo súťažné podmienky. Rozširuje počet hodnotiacich kritérií, pričom sa predlžuje časová lehota pre uchádzačov na predloženie už konkrétnej ponuky, a to na 91 dní. Víťazný dopravca bude mať rovnako viac času na prípravu pred reálnym sprevádzkovaním vlakov. Po ňom zároveň získa časovú rezervu dva roky na to, aby zmodernizoval svoj vozidlový park v súlade s požadovanými podmienkami verejnej súťaže.

V súčasnosti dopravu na trati Bratislava – Komárno zabezpečuje súkromný dopravca RegioJet. Zmluva mu končí v decembri 2020. Ministerstvo dopravy už oslovilo aktuálneho dopravcu, ako aj ďalších významných dopravcov v regióne strednej Európy, s ktorými rokuje o podmienkach zabezpečenia prepravy na tejto trati. Prevádzku by zabezpečili nasleduje dva roky, teda kým nebude pripravený víťazný dopravca na trati.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vlaky #železnica #liberalizácia