Kia vyrobila 131-tisíc áut, o 27 percent menej ako vlani

Kia Motors Slovakia vyrobila v prvom polroku tohto roku viac ako 131-tisíc osobných automobilov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to pokles o 27 %.

16.07.2020 10:43
debata

V prvej polovici tohto roka bola výroba v našom závode silne ovplyvnená koronavírusom. Opatrenia v krajinách, do ktorých naše automobily vyvážame, výrazne znížili dopyt, následkom čoho sme prešli na dvojzmennú prevádzku. Veríme však, že modely z nášho závodu potvrdia svoju stabilnú pozíciu na európskom trhu a elektrifikované novinky oslovia nových zákazníkov a do konca roka sa nám podarí obnoviť trojzmennú prevádzku,“ uviedol hovorca spoločnosti Ján Žgravčák. Po spustení sériovej výroby plug-in hybridnej verzie modelu Ceed Sportswagon v závere minulého roka v žilinskej automobilke nasledoval štart produkcie plug-in hybridnej verzie modelu XCeed.

Kia Motors Slovakia investovala vlani na Slovensku 166 mil. eur, v tomto roku pritom závod plánuje v investičných aktivitách pokračovať a preinvestovať asi 100 mil. eur. Modelový rad Ceed a modely Kia Sportage vyrábané v Žiline putovali v prvom polroku 2020 celkovo do 90 krajín sveta. Najčastejšie boli exportované do Nemecka (13,3 %), Veľkej Británie (12,7 %) a Ruska (11,1 %). „Stabilne, asi 1,6 % vyrobených vozidiel zostalo na slovenskom trhu,“ doplnil Žgravčák. Najvyrábanejším modelom bol Kia Sportage (52 %). Nové elektrifikované modely Ceed Sportswagon a XCeed predstavovali v prvej polovici aktuálneho roka 6,4 % výroby. Zákazníci pritom podľa Žgravčáka potvrdili aktuálny trend, keď výrazne preferovali benzínové motory (77% ) a automatické prevodovky (58 %).

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Vybudovaný bol v rokoch 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 600 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, Kia XCeed a športovo-úžitkový Kia Sportage. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,6 milióna vozidiel a 5,5 milióna motorov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Kia Motors Slovakia
Flowers