Potrebujeme, aby sa po pandémii pozviechala celá ekonomika EÚ, povedal Korčok

Je potrebné, aby sa celá Európa po pandémii koronavírusu pozviechala ako celok, povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v utorok v Budapešti po schôdzke s českým ministrom zahraničných vecí Tomášom Petříčkom, šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom, rakúskym ministrom európskych a medzinárodných záležitostí Alexandrom Schallenbergom a šéfom diplomacie Slovinska Anže Logarom.

14.07.2020 14:39
Ivan Korčok Foto:
Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok
debata (5)

Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Česká republika aj Slovinsko idú podľa jeho slov vybojovať každý čo najviac pre svoje krajiny, ale nesmú to urobiť tak, že prinesú len kus koláča domov, pretože na konci dňa to, čo potrebujú všetci, je, aby sa Európa pozviechala ako celok. „Celá európska ekonomika sa musí zdvihnúť, lebo všetky naše ekonomiky sú exportne orientované,“ zdôraznil Korčok na spoločnej tlačovej konferencii.

„Táto skupina nie je formálnym zoskupením, ale je to zoskupenie rozumu a zodpovednosti. Zodpovednosti voči našim občanom, pretože sme museli konať veľmi koordinovane, aby sme mohli postupne hranice otvoriť, ale súhlasím s mojimi kolegami, že ešte stále nie sme za vodou,“ podotkol slovenský minister s poznámkou, že čísla nakazených v niektorých krajinách stále rastú, takže je potrebné na denno-dennej báze vyhodnocovať jednotlivé krajiny a opäť reagovať.

Korčok označil rokovanie piatich stredoeurópskych krajín za nenahraditeľnú platformu na komunikáciu a spoluprácu. „Hovorili sme aj o ‚postcovidovom‘ svete, a to je absolútna nevyhnutnosť urobiť všetko pre záchranu a obnovu našich ekonomík. Sme tu krajiny, z ktorých každá má svoje záujmy v nadchádzajúcich ťažkých rokovaniach o finančnej perspektíve, ale dôkazom toho, že sú rôzne záujmy, je práve zloženie tejto skupiny. Je tu Alexander Schallenberg, minister zahraničných vecí Rakúska, o ktorom vieme, že má odlišné názory. Ale odlišné názory neznamenajú bariéry. Toto považujem za mimoriadne dôležité posolstvo, že napriek odlišným pozíciám, ktoré máme v týchto ťažkých rokovaniach, spolu komunikujeme,“ uzavrel Korčok.

Rakúsko a jeho východní susedia viedli po vypuknutí epidémie koronavírusu viackrát virtuálne konzultácie, pričom tieto rokovania boli úspešné a napomáhali zdravotnej ochrane, povedal Szijjártó. „Krajiny strednej Európy sa úspešne chránili proti šíreniu nákazy, preto sme sa rozhodli zachovať spoluprácu tejto formácie,“ dodal.

Šéf maďarskej diplomacie vyhlásil, že je potrebné, aby finančné zdroje Európskej únie pre nadchádzajúci sedemročný cyklus boli rozdelené spravodlivo. „Je neprijateľné, aby dostali viac finančnej pomoci krajiny, ktoré sa stavali k pandémii koronavírusu menej zodpovedne, ktoré sa zadlžili, či krajiny, ktoré sú bohatšie,“ zdôraznil.

Schallenberg potvrdil slová svojho maďarského rezortného partnera v otázke nutnosti spravodlivosti v rozdeľovaní zdrojov Únie a dodal, že pomer úverov treba udržať na rozumnej úrovni. „Nepotrebujeme, aby sa na koronakrízu nabalila aj európska inštitucionálna kríza,“ konštatoval.

Petříček zdôraznil, že pandémia sa ešte neskončila, vírus nezmizol a bude potrebné sa naučiť s ním ďalej žiť. „Pre českú vládu je dôležité, aby sa našiel rozumný kompromis ekonomickej pomoci v Európe tak, aby bolo zaistené najmä pokračovanie sociálnej a ekonomickej konvergencia v krajinách strednej Európy,“ podčiarkol.

Podľa slov Logara boli rámcom utorňajších rozhovorov piatich krajín strednej Európy finančné vplyvy pandémie.

5 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy