Euroskupine bude šéfovať Paschal Donohoe, írsky minister financií

Novým predsedom Euroskupiny sa stal írsky minister financií Paschal Donohoe. Oznámil to na Twitteri odchádzajúci šéf združenia ministrov financií eurozóny, Portugalčan Mario Centeno.

09.07.2020 20:53
Belgium EU Eurozone Leadership Foto: ,
Paschal Donohoe, írsky minister financií (vpravo) v debate s luxemburským kolegom Pierrom Gramegnom.
debata (2)

V prvom kole nezískal potrebných 10 hlasov ani jeden z troch kandidátov. Okrem írskeho kandidáta sa o funkciu šéfa Euroskupiny uchádzali ešte španielska ministerka hospodárstva Nadia Calvinová a luxemburský minister financií Pierre Gramegna. Luxemburčan však po prvom kole zo súboja odstúpil. V druhom kole získal väčší počet hlasov Donohoe, konkrétne výsledky hlasovania však zverejnené neboli.

Centenovi sa v súčasnosti končí 2,5-ročné funkčné obdobie, pred mesiacom však oznámil, že o ďalší mandát sa uchádzať nebude. Nový predseda Euroskupiny sa ujme úradu v pondelok 13. júla, pričom ho čaká náročná úloha – vyviesť eurozónu z najväčšej recesie od jej vzniku.

Európska komisia odhaduje, že ekonomika eurozóny klesne tento rok o 8,7 %. V budúcom roku predpokladá rast na úrovni 6,1 %, ale iba pod podmienkou, že koronakrízu sa podarí dostať pod kontrolu. Donohoe, ktorý je médiami označovaný aj ako „obozretný Paschal,“ bude musieť zároveň robiť mediátora medzi chudobnejšími krajinami južnej Európy a bohatšími štátmi na severe, ktorých názory v oblasti fiškálnej a menovej politiky sa často rozchádzajú.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #eurozóna #Euroskupina