Akcie Lufthansy klesli o vyše 9 %

22.06.2020 12:35

Akcie nemeckých aerolínií Lufthansa v pondelok ráno padli takmer o 9 %. Dôvodom je kritika investorov týkajúca sa štátnej pomoci, ktorú spoločnosť naliehavo potrebuje.

Cena akcie aerolínií prvý deň obchodovania na indexe MDax klesla na 9,28 eura. Akcie Lufthansy boli pôvodne súčasťou indexu 30 nemeckých blue-chipov Dax, ale pre rozsiahly negatívny vplyv pandémie nového koronavírusu na leteckú dopravu, ktorý firme spôsobil obrovské straty, boli preradené na index stredne veľkých firiem MDax.

Lufthansa naliehavo potrebuje záchranný balík v objeme 9 miliárd eur, na ktorom sa dohodla s vládou a ktorý už schválila Európska komisia (EK). Poslednou prekážkou je súhlas akcionárov. Mimoriadne valné zhromaždenie sa má konať vo štvrtok (25. 6.).

Existujú obavy, že plánovanú finančnú injekciu zmarí slabá účasť akcionárov na mimoriadnom valnom zhromaždení. Šéf Lufthansy Carsten Spohr uviedol, že na akcionárov, ktorí sa zaregistrovali na zhromaždenie, pripadá menej ako 38 % kapitálu spoločnosti. Ak na prítomných akcionárov pripadá menej než 50 % kapitálu, pri hlasovaní sa požaduje dvojtretinová väčšina.

Získať takú podporu môže byť náročné, keďže najväčší akcionár Heinz Hermann Thiele, ktorý aktuálne kritizoval štátnu pomoc, neprisľúbil, že dohodu podporí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pokles #Lufthansa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku