Súdny dvor EÚ zamietol sťažnosť poisťovne Dôvera, pravdu má eurokomisia

Súdny dvor Európskej únie vo štvrtok zamietol sťažnosť slovenskej zdravotnej poisťovne Dôvera, a potvrdil rozhodnutie Európskej komisie (EK), podľa ktorého poskytovatelia zdravotného poistenia pôsobiaci pod dohľadom Slovenskej republiky nepodliehajú pravidlám práva Únie v oblasti štátnej pomoci.

11.06.2020 12:24 , aktualizované: 13:23
debata

Slovensko uspelo na Súdnom dvore v Luxemburgu v spore týkajúcom sa zdravotných poisťovní. Súd štvrtkovým rozsudkom potvrdil rozhodnutie EK z roku 2014, podľa ktorého rôzne opatrenia v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušili pravidlá štátnej pomoci a zamietol žalobu zdravotnej poisťovne Dôvera. Informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

„Veľmi nás teší, že sa nám po mnohých rokoch zložitých súdnych sporov podarilo obhájiť, že Slovenská republika pri rôznych opatreniach v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušila pravidlá štátnej pomoci. Išlo o veľmi dôležitý spor pre slovenský systém zdravotného poistenia," povedala Beatrix Ricziová, zástupkyňa SR pred súdmi EÚ.

Súdny dvor rozhodoval o odvolaní Komisie a Slovenska proti rozsudku Všeobecného súdu z februára 2018, ktorým vyhovel žalobe Dôvery proti Európskej komisii. EK v roku 2014 rozhodla, že opatrenia v prospech Spoločnej zdravotnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne neboli nepovolenou štátnou pomocou. Dôvera následne v roku 2015 podala na Všeobecný súd žalobu o neplatnosť jej rozhodnutia. V konaní ju podporila aj Union zdravotná poisťovňa.

Súdny dvor svojím aktuálnym rozhodnutím podľa ministerstva potvrdil argumenty Európskej komisie a Slovenska, že činnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne a bývalej Spoločnej zdravotnej poisťovne nemožno považovať za „hospodársku činnosť“.

„Definitívne sa tým potvrdilo rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, ktoré nekonštatovalo porušenie pravidiel štátnej pomoci zo strany Slovenskej republiky. Súdny dvor tak definitívne ukončil niekoľko rokov trvajúci a príslušnými súdnymi inštanciami Európskej únie prejednávaný právny spor medzi dvoma slovenskými súkromnými zdravotnými poisťovňami na jednej strane a Slovenskou republikou a Európskou komisiou na strane druhej,“ zhrnul Bubla.

Podľa štvrtkového rozsudku existencia určitej hospodárskej súťaže v rámci slovenského systému povinného zdravotného poistenia, ako je možnosť zdravotných poisťovní ponúknuť poistencom bezplatne doplnkové plnenia a sloboda poistencov vybrať si zdravotnú poisťovňu a zmeniť ju raz ročne, nemôže spochybniť sociálnu a solidárnu povahu činnosti poskytovateľov poistenia v rámci systému uplatňujúceho zásadu solidarity pod dohľadom štátu.

Heger: Je to veľké víťazstvo

Rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie považuje minister financií Eduard Heger (OĽaNO) za veľké víťazstvo. Ministerstvo zdravotníctva ho zase označilo za víťazstvo zdravého rozumu a spravodlivosti.

„Môžeme povedať, že štát vyhral nad Pentou, ktorá je hlavným akcionárom Dôvery,“ skonštatoval. Poukázal na to, že Európska komisia jasne povedala, že zdravotné poistenie nie je biznis, ale služba a jej rozhodnutie potvrdil aj Súdny dvor EÚ. Podľa Hegera je tak v súčasnosti jasne deklarované, že štát sa ako akcionár môže postarať o svoju poisťovňu.

„Ministerstvo zdravotníctva považuje daný výsledok za obrovské víťazstvo zdravého rozumu a spravodlivosti,“ reagovala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Rozhodnutie súdneho dvora podľa ministerstva potvrdzuje opodstatnenosť ambícii jeho nového vedenia v oblasti regulácie zisku súkromných zdravotných poisťovní, ku ktorému sa vláda zaviazala aj v programovom vyhlásení.

„Odvolanie zdravotnej poisťovne Dôvera bolo zamietnuté prioritne z dôvodu, že zdravotné poistenie na Slovensku tvorí schému sociálneho zabezpečenia, ktoré sleduje sociálne ciele a je založená na princípe solidarity tak, aby každý občan Slovenska mal dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť bez ohľadu na vek či sociálne postavenie v spoločnosti,“ vysvetlila Eliášová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #Dôvera