Banková rada NBS navrhuje zaokrúhľovanie pri jedno- a dvojcentových minciach

Banková rada Národnej banky Slovenska navrhuje obmedzenie používania drobných jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku formou zaokrúhľovania konečnej ceny nákupu spotrebiteľov na nulu alebo päť centov. Informoval o tom v stredu guvernér NBS Peter Kažimír s tým, že NBS tak reaguje aj na schválené programové vyhlásenie vlády, ktoré sa hlási k tejto myšlienke.

, , 10.06.2020 11:38, aktualizované: 15:40
debata (15)

Banková rada schválila materiál, ktorý analyzuje náklady a prínosy používania drobných jedno- a dvojcentových euromincí v peňažnom obehu. Po zohľadnení nákladov razby a manipulácie s týmito mincami a ich obmedzeného využitia vzhľadom na nízku nominálnu hodnotu v pomere k cenám tovarov a služieb NBS navrhuje obmedzenie ich používania formou zaokrúhľovania. „Ak by takéto rozhodnutie bola vláda aj parlament pripravení prijať, tak by sme to podporovali aj my. Pre nás emisia týchto mincí predpokladá isté náklady. Na jednej strane by sme šetrili isté náklady a na druhej strane by sme znížili aj ekologickú záťaž, pretože realita zo života je taká, že sa nám tieto euromince nevracajú hlavne pre vysoké náklady na manipuláciu hlavne zo strany podnikateľov,“ povedal Kažimír.

V súčasnosti je na Slovensku v obehu 870 miliónov kusov euromincí všetkých nominálnych hodnôt. „Z toho vyše 60 % predstavujú práve jedno- a dvojcentové euromince, ale v nominálnej hodnote reprezentujú iba tri až štyri percentá hodnoty. Myslím, že tieto čísla vyjadrujú aj podstatu problému, ktorému sa chceme venovať,“ podotkol Kažimír. Tiež upozornil na to, že k zaokrúhľovaniu sa už prihlásili niektoré krajiny eurozóny ako Belgicko, Fínsko, Írsko aj Taliansko. „Boli by sme radi, keby Slovensko patrilo k ďalším takýmto krajinám a keby sa to stalo čím skôr,“ doplnil Kažimír.

Zrušenie jedno- a dvojcentových euromincí sa spomína aj v Programovom vyhlásení vlády. Za je aj Zväz obchodu SR (ZO SR). „Sektor obchodu sa neustále stretáva s problémami pri operáciách s týmito platidlami,“ píše sa v jeho vyhlásení. Problémy vytvára aj samotná manipulácia s nimi a náklady spojené s odovzdávaním mincí do komerčných bánk. „Najvypuklejšie je to v prípade jednocentových mincí, kde odovzdanie sto kusov býva spoplatnené poplatkom až 1 euro, čiže prakticky celou hodnotou vložených mincí,“ povedal Pavol Konštiak, 1. viceprezident ZO SR.

Slováci aj na základe prieskumov Eurobarometra patria k národom, ktorým najviac prekáža používanie týchto drobných euromincí. „Slováci patria k národom, ktoré by najviac privítali obmedzenie ich používania. Táto záležitosť je veľmi podobná zrušeniu 10– a 20-halierových mincí z čias slovenskej koruny. Nakoniec sa nič závažné neudialo hlavne v oblasti cien,“ dodal Kažimír.

Ministerstvo financií (MF SR) uviedlo, že na eliminovanie drobných jednocentových a dvojcentových mincí je potrebná novela zákona o cenách. Po prijatí zmeny to nebude znamenať, že sa nebude dať platiť týmito mincami. Ani po zavedení zaokrúhľovania nebudú môcť obchodníci podľa MF SR odmietnuť ich prijatie. Stále budú zákonným platidlom eurozóny, kým by ich nezrušila Európska centrálna banka.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #mince #zrušenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy