Eurozóna sa bude z pandémie zotavovať až do budúceho roka

Ekonomika eurozóny, ktorú zasiahla pandémia koronavírusu, sa nevráti na svoje predkrízové úrovne skôr ako v budúcom roku, alebo ešte neskôr.

18.05.2020 08:46
debata (3)

Uviedol to hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane pre španielske noviny El País. A dodal, že ECB je pripravená upraviť a použiť všetky svoje nástroje v prípade potreby.

Z dnešnej perspektívy je v každom prípade nepravdepodobné, že by sa hospodárska aktivita vrátila na úroveň pred krízou do roku 2021, ak nie neskôr, povedal Lane v rozhovore, ktorý bol uverejnený aj na internetovej stránke ECB.

Lane poznamenal, že ECB situáciu v eurozóne neustále monitoruje a je pripravená upraviť všetky svoje nástroje, ak to bude potrebné. Spresnil, že banka by mohla upraviť svoj program pre krízové pandemické nákupy aktív z eurozóny (PEPP).

A zopakoval, že ECB analyzuje situáciu pred júnovým zasadnutím: Ak zistíme, že finančné podmienky sú príliš napäté, alebo tlak na dlhopisy jednotlivých krajín neodráža ich ekonomické základy, môžeme upraviť veľkosť alebo trvanie našich nákupov, ktoré môžeme rovnako flexibilne rozdeliť z hľadiska času aj trhových segmentov," dodal.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #eurozóna