Do sporu o energie pre firmu z Humenného zasiahol Protimonopolný úrad

Protimonopolný úrad vydal v utorok predbežné opatrenie vo veci možného zneužívania dominantného postavenia v oblasti výroby a distribúcie energií a médií týkajúce sa spoločnosti Chemes. Informovala o tom hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská.

13.05.2020 14:27
richard sulík Foto: ,
Minister hospodárstva Richard Sulík chce spor o energie urovnať právnou cestou.
debata

Cieľom predbežného opatrenia je zabezpečiť dodávky energií a médií pre spoločnosť Nexis Fibers. Ako ďalej uviedla Oľšavská, cieľom je tiež „zabrániť nezvratným zmenám, ktoré by mohli nastať pred tým, ako úrad v predmetnom správnom konaní posúdi primeranosť obchodných podmienok“.

Podľa hovorkyne je predbežné opatrenie vykonateľné dňom jeho doručenia adresátovi. Podnikateľ si ale predbežné opatrenie, doručované prostredníctvom elektronickej schránky Ústredného portálu verejnej správy, zatiaľ neprevzal. V prípade neplnenia rozhodnutia môže úrad uložiť podnikateľovi pokutu do výšky 10 percent z obratu.

Odbor zneužívania dominantného postavenia a vertikálnych dohôd Protimonopolný úrad (PMÚ) začal správne konanie vo veci možného zneužívania dominantného postavenia voči spoločnosti Chemes, a.s. Humenné z vlastného podnetu 21. apríla. Ako dodala Oľšavská, na základe vykonaného prešetrovania úrad získal informácie a podklady vyvolávajúce dôvodné podozrenie, že mohol byť porušený zákon.

„Porušenie zákona môže spočívať v konaní podnikateľa, ktorý v priemyselnom parku uplatňuje voči svojim odberateľom energií a médií také obchodné podmienky, v dôsledku ktorých títo odberatelia musia odoberať od podnikateľa všetky energie a médiá, ktoré vyrába a zároveň im je znemožnené, aby si niektoré energie a médiá vyrábali sami alebo odoberali od tretích strán,“ vysvetlila hovorkyňa.

K opätovnému odpojeniu energií v priemyselnom parku Chemesu pre spoločnosť Nexis Fibers, zaoberajúcej sa výrobou priemyselných vlákien, došlo v noci zo soboty 9. na nedeľu 10. mája. Chemes odpojenie zdôvodnil tým, že Nexis Fibers odmietol návrh, ktorý vyplynul z rokovaní s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Nexis Fibers toto tvrdenie poprel s tým, že Chemes na spoločnom rokovaní dva zo štyroch navrhnutých bodov rámcovej dohody, ktorú bola spoločnosť pripravená akceptovať, spochybnil. Nexis Fibers získala 14. apríla aj záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb. Spoločnosť Nexis Fibers má v dôsledku odpojenia energií nahlásené od 27. apríla hromadné prepúšťanie všetkých takmer 400 zamestnancov.

debata chyba
Viac na túto tému: #energie #Richard Sulík #Chemes Humenné