Oprava plavebnej komory v Gabčíkove sa pre koronavírus dostala do mierneho sklzu

Rekonštrukcia plavebných komôr na vodnom diele Gabčíkovo sa pre komplikácie spôsobené pandémiou nového koronavírusu dostala do dvoj- až trojtýždňového omeškania. Na termín dokončenia prác by to však nemalo mať vplyv, povedal v utorok pri kontrole prác minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). V súčasnosti rekonštruovaná pravá plavebná komora by mala byť odovzdaná do prevádzky vo februári budúceho roka, ľavá komora v máji 2022.

12.05.2020 14:09
gabčíkovo, ján budaj Foto: ,
Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj vo volíne Vodného diela Gabčíkovo.
debata

VIDEO: Oprava plavebnej komory, Vodné dielo Gabčíkovo.

Video

Generálny dodávateľ prác, spoločnosť Metrostav, mal podľa Budaja pre krízu vyvolanú šírením nového koronavírusu ťažkosti s dodávkami niektorých špeciálnych materiálov zo zahraničia. „Verím, že sklz dobehnú, nie je zatiaľ významný,“ povedal Budaj. V súčasnosti Metrostav osádza ľavé krídlo vrát dolnej časti komory, ktorá bude mať po dokončení hmotnosť 550 ton. Súbežne s montážou vrát pokračujú práce na regulačných uzáveroch, prahoch dolných vrát a šachtách pravej plavebnej komory vodného diela.

Projekt Inovácia a modernizácia plavebných komôr vodného diela Gabčíkovo je spolufinancovaný z grantového programu Európskej komisie Nástroj na prepájanie Európy vo výške takmer 123 miliónov eur a z vlastných zdrojov podniku Vodohospodárska výstavba.

debata chyba
Viac na túto tému: #Gabčíkovo #Ján Budaj