SaS podáva podnet na NKÚ, má prešetriť nakladanie s majetkom v Slovenskom pozemkovom fonde

, , 12.05.2020 12:22, aktualizované: 13:53

Strana Sloboda a Solidarita podáva podnet na Najvyšší kontrolný úrad. Ten má prešetriť nakladanie s majetkom v Slovenskom pozemkovom fonde. Reagujú tak na výročnú správu z roku 2019, ktorá odhalila množstvo sporných bodov.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová ozrejmila, že výročná správa SPF „je slohová správa“, ktorá samotná nezadáva konkrétny podnet na začatie trestno-právneho konania. „Samotná správa nemôže byť podkladom na trestno-právne konanie, ale NKÚ je organizácia, ktorá má tieto záležitosti kontrolovať. Pôjde to (na NKÚ SR) uznesením Národnej rady SR. Verím, že podanie bude mať prioritu v rámci zaradenia do plánu činnosti úradu,“ priblížila Zemanová, ktorá je členkou Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Z kontroly NKÚ následne po kontrole podľa Zemanovej slov môžu vzísť trestno-právne konania. „Nevylučujeme ich podanie. V tejto chvíli zhromažďujeme podklady, ktoré sa v minulosti ututlávali. V minulosti odvážlivcov, ktorí by dokázali prehovoriť, nebolo toľko, pretože strach stále panuje, a to aj medzi pracovníkmi SPF, ale aj medzi inými ľuďmi dotknutými konaním rôznych splnomocnených osôb, ktoré zastupovali (na SPF) štát,“ spresnila Zemanová. Podľa jej slov jestvujú indície o „výpalníctve“ osôb splnomocnených pozemkovým fondom.

Kontrola by sa podľa Zemanovej mala sústrediť najmä na nájmy pozemkov, zastupovania štátu pri prideľovaní poľovných revírov, na reštitúcie pozemkov, na pozemkové úpravy či na rôzne ekonomické činnosti. „Ostatná kontrola NKÚ bola vykonaná v roku 2011. Preto sme sa zhodli s koaličnými poslancami, pričom návrh podporili aj poslanci z opozície, aby bola vykonaná hĺbková kontrola v tejto organizácii,“ dodala Zemanová.

Halgašová, ktorá sa v SaS venuje poľnohospodárstvu a potravinárstvu, upozornila, že nová generálna riaditeľka SPF Gabriela Bartošová už bola vypovedať na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). „Takže čoskoro sa dočkáme nejakých rozuzlení,“ doplnila Halgašová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pozemkový fond #NKÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku