Koronavírus zlacní mýto. Dopravcovia ušetria

, 04.05.2020 15:00

Štát plánuje dočasne zmeniť systém zliav výberu mýta. Dopravcovia, ktorí jazdili počas pandémie koronavírusu, tak zaplatia za mýto menej. Opatrenie bude stáť štátny rozpočet milióny eur. Návrh z dielne ministerstva dopravy aktuálne čaká na schválenie vlády.

Zľava má dopravcom zmierniť ekonomické dôsledky...
Zľava má dopravcom zmierniť ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu. Autor: Ivan Majerský, Pravda, Ivan Majersky

Nové zľavy majú platiť od začiatku júla do konca decembra tohto roku. Pre výšku zľavy bude rozhodujúci počet najazdených kilometrov v čase pandémie. "Pre určenie výšky percentuálnej zľavy poskytovanej od 1. júla 2020 do 31. decembra 2020 sa započítavajú aj kilometre najazdené v období od 1. januára 2020 do 30. júna 2020,“ uvádza sa v návrhu nariadenia vlády.

Zľavy budú platiť pre dopravcov, ktorí v sledovanom období najazdili minimálne päťtisíc kilometrov. V takom prípade nákladné autá s hmotnosťou vyššou ako 12 ton dostanú zľavu vo výške 5 percent. Vozidlá s hmotnosťou od 3,5 do 12 ton v takom prípade na mýte ušetria 7 percent. Pre najvyššiu zľavu bude potrebné, aby viac ako 12 ton vážiace nákladné autá v danom období najazdili minimálne 50-tisíc kilometrov. Dopravcovia v takom prípade ušetria 13 percent.

Limit pre najazdené kilometre Zľava pre nákladné vozidlá s hmotnosťou do 12 ton Zľava pre vozidlá s hmotnosťou vyššou ako 12 ton
nad 5 000 km 5 % 7 %
nad 10 000 km 9 % 7 %
nad 20 000 km 11 % 9 %
nad 30 000 km 13 % 11 %
nad 50 000 km 13 % 13 %

"Cieľom predkladaného návrhu nariadenia vlády je zmierňovanie negatívnych následkov krízovej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19, pričom zavedenie dočasného systému poskytovania zliav z mýta počas trvania mimoriadnej situácie predstavuje pozitívny krok smerom k dopravcom užívajúcim vymedzené úseky spoplatnené mýtom,“ uvádza sa v predkladacej správe návrhu.

Opatrenie sa negatívne dotkne verejných financií. Štát v tomto roku príde, podľa analýzy vplyvov na rozpočet, o 5 576 053 eur. Okrem toho bude zmena systému zliav stáť ďalších 37 500 eur. Ide o jednorazový náklad z dôvodu zmenového konania medzi správcom výberu mýta, ktorým je Národná diaľničná spoločnosť, a prevádzkovateľom systému výberu mýta, firmou SkyToll.

Návrh vládneho nariadenie zatiaľ nie je zaradený na rokovanie vlády. Vláda bude najbližšie zasadať vo štvrtok, 7. mája. Návrh nariadenia počíta s účinnosťou od 1. júla 2020.

Elektronické mýto v súčasnosti na Slovensku platia všetky vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony. Nejde len o nákladné vozidlá, ale aj o autá, ktoré odvezú viac ako 9 osôb a na ich riadenie je potrebný vodičský preukaz skupiny D.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zľava #Mýto #koronavírus #elektronické mýto #autodopravcovia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku