Slovensku chýba zásoba mlieka, upozorňujú mliekari

Štátne hmotné rezervy sú zatiaľ bez mliečnej zásoby. Slovenskí mliekari preto požadujú zmenu a upozorňujú na potrebu naskladnenia sušeného odstredeného mlieka.

27.04.2020 13:00
mama, dieťa, dcéra, mlieko Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

„O zaradení sušeného odstredeného mlieka do štátnych rezerv sme rokovali už v roku 2016 pri druhej mliečnej kríze. Žiaľ, vtedy sa to nepodarilo. Dnes sú však dôvody iné a neistota z novej situácie v Európe narastá. Určite je vhodné, aby štát túto, aj podľa legislatívy základnú potravinu, mal naskladnenú,“ povedal v pondelok prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.

Návrh na rozšírenie portfólia Štátnych hmotných rezerv je aj medzi predloženými materiálmi na rokovanie vlády. Predkladateľom je rezort pôdohospodárstva. O aké položky však ide z materiálu nie je zrejmé, keďže ministerstvo pôdohospodárstva detaily nezverejnilo.

Mliekarne uvádzajú potrebu vytvorenia rezervy vo výške 5-tisíc ton sušeného odstredeného mlieka. To je ekvivalent asi 50-miliónom litrov surového kravského mlieka, ktoré slovenskí prvovýrobcovia vyprodukujú asi za tri týždne. Požiadavku spracovateľov mlieka podporujú aj prvovýrobcovia. Razom však pripomínajú, že dôverujú dlhodobým vzťahom. Veria, že ak štát vytvorí rezervu základnej potraviny a tým podrží spracovanie, tak spracovatelia nebudú vyvíjať neprimeraný cenový tlak na začiatok dodávateľského reťazca, ktorým je chov hovädzieho dobytka.

„V aktuálnej neistej situácii je pre slovenských prvovýrobcov mlieka dôležitá stabilita. Krava nie je stroj a my nevieme zo dňa na deň znížiť výrobu. Ďalšia mliečna kríza by mohla opäť spôsobiť prepad slovenskej produkcie, a tým aj potravinovej bezpečnosti štátu,“ uviedol predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #mlieko #koronavírus #štátne hmotné rezervy