Kolaps na ropnom trhu pokračuje, cena Brentu sa historicky prepadla

22.04.2020 08:58

Kolaps cien na ropnom trhu pokračuje. Na začiatku stredajšieho obchodovania bola pod tlakom predovšetkým severomorská ropa Brent, ktorej cena dočasne klesla pod 16 USD za barel (159 litrov) a dostala sa na najnižšiu úroveň od konca 90. rokov minulého storočia.

Júnový kontrakt na ropu Brent padol až o 3,35 USD alebo 17 % na 15,98 USD za barel. Jeden barel Brentu stál menej než 16 USD prvýkrát od roku 1999. Kontrakt neskôr zmazal časť strát a o 7,48 h SELČ sa predával s mínusom 2,71 USD alebo 14,02 % po 16,62 USD za barel. To znamená, že sa dramaticky zrýchlil aj pokles ceny Brentu, ktorá sa ešte uprostred apríla obchodovala niekde na úrovni okolo 30 USD za barel.

Na začiatku týždňa bol v centre pozornosti predovšetkým májový kontrakt na americkú ropu WTI, ktorého cena sa v pondelok (20. 4.) prvýkrát v histórii dostala do negatívneho pásma. Reštriktívne opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu totiž spôsobili prudký pokles dopytu v USA, zásobníky sú takmer plné a pri pobreží USD kotví mnoho plne naložených tankerov.

Medzičasom májový kontrakt na WTI exspiroval. Júnový kontrakt na WTI v stredu ráno o 7.56 h SELČ strácal 47 centov alebo 4,06 % a predával sa po 11,10 USD za barel, keď predtým jeho cena klesla až na 10,80 USD za barel. Júlový kontrakt na WTI sa obchoduje pod úrovňou 19 USD za barel.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ropa #ekonomika #burza #Brent
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku