Bratislavský Volkswagen od pondelka čiastočne obnovil výrobu

Spoločnosť Volkswagen Slovakia spustila od pondelka po niekoľkotýždňovej prestávke výrobu automobilov. Bratislavský závod rozbehol v jednozmennej prevádzke za prísnych opatrení jeden zo segmentov vyrábajúcich SUV vozidlá. TASR to potvrdila hovorkyňa podniku Lucia Kovarovič Makayová.

20.04.2020 18:19
Volkswagen VW otvorenie novej karosarne Audi Q7 Foto: ,
V bratislavskej automobilke sa vyrábajú vozidlá značiek Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne, Audi Q7, Audi Q8, Volkswagen up!, ŠKODA Citigo a SEAT Mii.
debata

Firma prerušila výrobu 17. marca pre aktuálnu krízovú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom. Automobilka sa rozhodla prerušiť výrobu aj z dôvodu prepadu dopytu na trhu s vozidlami a tiež pre riziko spojené so zásobovaním dielcami i na strane dodávateľskej si­ete.

Automobilka pre zabezpečenie trvalej výroby prijala nové nariadenia proti šíreniu ochorenia COVID-19. K už zavedeným opatreniam, ako je dodržovanie odstupu, hygiena rúk či povinné nosenie rúška, pribudli napríklad meranie teploty pri vstupe do závodu alebo do zmluvného autobusu, reorganizácia sedenia v autobusoch a spoločných priestoroch či individuálna dezinfekcia pracovných nástrojov a okolia pracoviska. Volkswagen minimalizoval osobné stretnutia, firma vydala celoplošný dočasný zákaz fajčenia v celom areáli a zaviedla napríklad aj možnosť chodiť v pracovnom oblečení do a z práce.

Kedy Volkswagen Slovakia zvýši produkciu na predkrízový výkon, nie je zatiaľ jasné. Okrem vývoja pandémie nového koronavírusu záleží najmä na možnostiach dodávateľskej siete a odbyte výrobkov.

Z ďalších troch automobilových závodov už pred dvoma týždňami rozbehla výrobu automobilov v dvoch zmenách Kia Motoros Slovakia. Žilinská automobilka začiatkom tohto týždňa na štyri dni prerušila výrobu. Dôvodom sú problémy s odbytom, logistikou a chýbajúcimi dielmi.

Spoločnosť Jaguar Land Rover zatiaľ neplánuje obnoviť výrobu vo svojom závode v Nitre. Potvrdila to manažérka pre firemné vzťahy Miroslava Remenárová. „V závode pracujú v dvojzmennej prevádzke len vybrané tímy zabezpečujúce výrobu vozidla Land Rover Defender a tie, ktoré sú určené na zabezpečenie nevyhnutných prevádzkových činností,“ skonštatovala.

Tento týždeň neobnoví výrobu ani trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia. Dôvodom sú pretrvávajúce komplikácie, spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19. Potvrdil to hovorca Peter Švec. „O ďalšom vývoji budeme informovať v piatok 24. apríla,“ informoval Švec.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #automobilky #výroba áut #koronavírus