0

Koniec drobných? Vláda chce zaokrúhľovať nákupy

autor: , 19.04.2020 11:12
peniaze, bankovky, mince, euro
Ilustračné foto. Autor:

Jedno a dvoj centové mince sa dostali do nemilosti vlády premiéra Igora Matoviča. Aspoň tak sa zdá podľa programového vyhlásenia.

"Zavedieme možnosť zaokrúhľovania hodnoty nákupov tak, aby významne obmedzila obeh 1 a 2 centových mincí, s cieľom znížiť náklady firiem a komerčných bánk,“ píše vláda v materiály.

Použiť chcú kompetentní podobné princípy ako pri zrušení 10 a 20 halierových mincí v minulosti. Tie od roku 2004 zrušila Národná banka Slovenska (NBS). Nákupy sa vtedy zaokrúhľovali matematicky nahor. Za všetkým boli náklady na výrobu haliernikov. Pôvodne sa uvažovalo aj o zrušení 50 halierových mincí, no nakoniec od toho NBS ustúpila.

Takisto vláda prehodnotí limity pre platby v hotovosti. Tie by sa mali do konca mesiaca zdvihnúť z 20 na 50 eur. Dôvodom je zníženie rizika nákazy koronavírusom pri platbe kartou v obchodoch.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #bezkontakné platby #eurocenty #koronavírus #Matovič #nákup