Za podanie výpovede ponúka U. S. Steel Košice odstupné vo výške 18 platov

Predstavitelia spoločnosti U. S. Steel Košice a odborári sa dohodli na dodatku ku kolektívnej zmluve, ktorý ponúka jednorazový benefit pre zamestnancov.

16.04.2020 18:17 , aktualizované: 18:53
U.S. Steel Košice Foto: ,
Problém s predajom ocele riešia železiarne prepúšťaním zamestnancov. Tí na rozlúčku dostanú odstupné v tisícoch až desaťtisícoch eur.
debata (19)

„Týka sa to najmä pracujúcich dôchodcov a zamestnancov, ktorí majú menej ako tri roky do dôchodku, alebo majú odpracovaných 35 a viac rokov v U. S. Steel Košice,“ spresnil hovorca košických oceliarní Ján Bača. Jednorazový benefit ponúka spoločnosť v rámci znižovania nákladov na pracovnú silu.

Ako dodal predseda Rady odborov OZ KOVO v hutníckom podniku Juraj Varga, pri takomto spôsobe ukončenia pracovného pomeru má rozhodujúce slovo zamestnávateľ a benefit môže predstavovať jednorazovú mzdu vo výške 12 až 18-násobku priemernej mesačnej mzdy. Podľa neho sa s takýmto dobrovoľným odchodom ruší dané pracovné miesto. „Keď sa má redukovať počet zamestnancov, nech je to aspoň takýmto slušným spôsobom,“ uviedol.

Pri schvaľovaní dodatku opäť predĺžili platnosť kolektívnej zmluvy, a to do 30. júna. „Predĺžili sme ju v plnom znení, sú tam aj dôležité body o ochrane pred hromadným prepúšťaním,“ spresnil Varga. Platnosť kolektívnej zmluvy mala pôvodne vypršať 31. marca. Jej platnosť vtedy predĺžili o 30 dní. Kolektívne vyjednávanie pokračuje.

Košické oceliarne pripomínajú, že aj tento rok zároveň pokračujú s plánovaným prijímaním mladých technikov, študentov stredných škôl a univerzít, s ktorými dlhodobo spolupracujú. „Mladšia generácia technikov je zárukou pre priemysel a riešenie výziev, ktorým priemysel čelí v rýchle sa meniacej spoločnosti. Naša spoločnosť dlhodobo podporuje technické vzdelávanie,” povedal prezident U. S. Steel Košice James Bruno.

Oceliarne v zmysle opatrenia zameraného na znižovanie nákladov oznámili redukovanie počtu zamestnancov v U. S. Steel Košice a v jej dcérskych spoločnostiach o 2500 do konca roku 2021. Znižovanie pracovných pozícií z dôvodu nepriaznivej situácie na európskom trhu s oceľou ohlásili vlani v lete. „V minulom roku odišlo z našej spoločnosti dohodou 1 400 zamestnancov a vzhľadom na aktuálnu situáciu musíme tento proces urýchliť,“ vysvetlil Bača. Varga spresnil, že k negatívnemu vývoju na trhu s oceľou v súčasnosti pribudla aj pandémia nového koronavírusu.

Spoločnosť v lete minulého roka ohlásila znižovanie pracovných pozícií pre nepriaznivú situáciu na európskom trhu s oceľou. Odvtedy sa situácia na trhu podľa vyjadrení spoločnosti zhoršila. Európsky trh je podľa vyjadrení firmy poškodzovaný dovozom ocele z krajín, ktorých podmienky podnikania sú neférové. Dopyt po oceli klesol v rôznych sektoroch podľa vyjadrení spoločnosti o viac než 50 %, spotreba ocele takisto radikálne poklesla.

V hutníckom podniku U. S. Steel Košice pracuje približne 11-tisíc zamestnancov. Podnik patrí do nadnárodnej korporácie U. S. Steel.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #prepúšťanie #Košice #oceliarne #U. S. Steel