Bezprecedentná situácia zvýšila hlavne riziko neplatenia zo strany podnikateľských subjektov. Spoločnosť k tomuto výsledku dospela na základe monitoringu štyridsiatich krátkodobých a dlhodobých ekonomických a finančných ukazovateľov. Rovnaký scenár ako Slovensku hrozí aj Českej republike, Poľsku, Rumunsku, Írsku, Litve, Brazílii, Japonsku, Ekvádoru, Thajsku, Indonézii, Indii, Spojeným arabským emirátom, Kuvajtu, Maroku, Keni, Ghane a Mauríciu.
Najviac utrpeli automobilky
Skupina zároveň znížila rating aj historicky najväčšiemu množstvu podnikateľských sektorov, a to 126. Najviac zasiahnutým je vo väčšine krajín automobilový priemysel, sektor dopravy či elektroniky. Naopak, farmaceutický priemysel a informačné technológie ostávajú relatívne bezpečnou oblasťou. Zníženie v takomto veľkom množstve prekonalo rekord z roku 2016, keď sa týkalo sedemdesiatich sektorov.
Vyspelé ekonomiky sú ohrozené tiež
Zvýšenie rizika sa však týka aj vyspelejších ekonomík, ktoré v súčasnosti ešte stále disponujú prostriedkami na udržanie svojich podnikov v chode. Problém však môže nastať, ak pandémia bude trvať príliš dlho. "Naši analytici stále venujú pozornosť situácii ostatných rozvinutých krajín, najmä Francúzska, Nemecka, Španielska a Spojených štátov. Ich situácia by sa mohla rýchlo skomplikovať,“ varuje Peter Mucina, riaditeľ spoločnosti Euler Hermes na Slovensku.
Spoločnosť vo všeobecnosti predpokladá výrazné spomalenie ekonomického rastu. Dosiahnuť by mal iba +0,5 %, čo je v porovnaní s minulým rokom, keď dosiahol 2,5 %, výrazný pokles. Dôjsť by malo aj k zníženiu medzinárodného obchodu a s tým súvisiacemu zvýšeniu platobnej neschopnosti o 14 %. V tomto oslabenom medzinárodnom prostredí bude veľa krajín a sektorov tvrdo zasiahnutých.