Deficit môže stúpnuť až na deväť percent

Rozpočet verejnej správy môže v tomto roku skončiť v schodku v objeme až takmer 9 % hrubého domáceho produktu (HDP).

04.04.2020 15:12
debata (1)

Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v aktuálnom rozpočtovom semafore, do ktorého zapracovala aj vplyv pandémie na rozpočet Slovenska. Pri naplnení vládou deklarovanej pomoci a za predpokladu, že sa neprijmú kompenzačné opatrenia, totiž môže podľa rady schodok verejných financií v tomto roku dosiahnuť 8,019 mld. eur, teda takmer 8,7 % HDP.

Oproti februáru tak rozpočtová rada zhoršila odhad deficitu verejných financií na tento rok o 5,653 mld. eur, teda o 6,12 % HDP. „Zhoršenie očakávaného vývoja hospodárenia verejnej správy je spôsobené vplyvom pandémie koronavírusu s celkovým negatívnym dopadom na rozpočet vo výške 5,76 mld. eur, teda 6,23 % HDP, pričom k rastu deficitu prispieva negatívny vývoj ekonomického prostredia ako aj opatrenia vlády na podporu ekonomiky,“ konštatuje RRZ vo svojom rozpočtovom semafore.

Odhad vplyvu pandémie pritom vychádza zo scenára ekonomického vývoja zahrnutého v kvantifikácii RRZ zverejnenej 20. marca, ktorý predpokladá pokles HDP o 5 %. Predpoklad o rozpočtovom vplyve opatrení vlády na podporu ekonomiky vychádza z plánovanej pomoci zverejnenej vládou dňa 29. marca.

Očakávaný výpadok daňových a odvodových príjmov oproti rozpočtu je na úrovni 2,07 mld. eur. Zníženie výnosu vyplýva zo zhoršeného vývoja ekonomiky a týka sa všetkých typov daní a odvodov. Opatrenia vlády na podporu ekonomiky navýšia deficit o 3 mld. eur za predpokladu poskytovania mesačnej pomoci vo výške 1 mld. eur počas obdobia troch mesiacov. Mimo vplyvov spôsobených pandémiou je podľa rady najväčšie riziko pre rozpočet v sociálnych transferoch a dávkach vo výške 653 mil. eur, ktoré vyplýva najmä zo zavedenia 13. dôchodku.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #rozpočet #deficit #odvody #Rada pre rozpočtovú zodpovednosť