Firmy čakajú na pomoc štátu. Matovič to nevidí ružovo

, 26.03.2020 18:18
Kia
Aktuálne už stojí výroba vo všetkých domácich automobilkách. Autor:

O možných opatreniach na záchranu slovenskej ekonomiky rokovala vláda so zamestnávateľmi vo štvrtok. "Prvý balík približne 50-tich opatrení bude predstavený v čo najkratšom čase,“ poevdal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Následne o nich rozhodne vláda, časť bude musieť schvaľovať parlament, dodal. Rokovania sa zúčastnil aj minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Slovenský premiér Igor Matovič (OĽaNO) však vo štvrtok odmietol úvahy o úhrade 80 percent miezd zamestnancov postihnutých firiem štátom. Príspevok vo výške 1 000 eur na jedného zamestnanca by podľa neho zaťažil výdavky štátu pol miliardou eur mesačne.

Firmy však varujú, že treba okamžite konať. "Mnohým stredným a malým podnikom totiž už začína dochádzať hotovosť a chýbajú im peniaze na povinné platby štátu,“ povedal tajomník Republikovej únie Vladimír Hošták. Bez ráznych opatrení tak môžu podnikatelia siahnuť ku krajnému riešeniu. A začnú prepúšťať.

Zatvoriť fabriku je podľa viceprezidenta Zväzu strojárskeho priemyslu Slovenskej republiky Juraja Borguľu relatívne ľahké. Obrovským problémom však bude opätovné rozbehnutie výroby. "Ak totiž dnešné ťažké časy neprežijú všetci dodávatelia, jednoducho nebudete mať súčiastky a v optimálnom prípade budete naplno vyrábať až o tri mesiace,“ povedal Borguľa. Ten súčasnú situáciu prirovnáva k zatváraniu domácich fabrík v 90 rokoch minulého storočia. V tom čase mnoho firiem skončilo pre nezvládnutie transformácie z plánovaného na trhové hospodárstvo.

Podľa podnikateľov má štát viacero možností na ochranu pracovných miest. Pomohlo by napríklad prijatie kratšieho pracovného času, označovaného ako kurzarbeit, či dočasné moratórium na splátky daní a úverov. "Tiež si treba uvedomiť, že niektoré firmy ani po skončení pandémie nebudú schopné rozbehnúť naplno výrobu a preto nebudú schopné doplatiť okamžite poskytnuté úľavy,“ upozornil Borgula.

V susednej Českej republike koná vláda oveľa razantnejšie. Od dnes môžu u našich západných susedov počítať živnostníci s mesačnou podporou 15 tisíc korún (544 eur). Slovenská vláda plánuje predstaviť prvé opatrenia na podporu drobných podnikateľov najskôr v piatok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prepúšťanie #nezamestnanosť #kríza #koronavírus #firmy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku