S koronavírusom bojujú už aj IT firmy

V boji s epidémiou už pomáhajú na Slovensku aj technologické firmy. Príkladom je vznik občianskej iniciatívy Hackvirus.sk, ktorej ambíciou je zozbierať dobré nápady od bežných ľudí a priviesť ich k životu prostredníctvom technologických riešení. Okrem toho platforma ponúka aj základné informácie o koronavíruse a prevencií.

17.03.2020 14:48 , aktualizované: 19:26
startup, práca Foto:
debata

Svojím nápadom môže prispieť naozaj ktokoľvek. Na stránke Hackvirus.sk stačí vypísať online formulár. Môže ísť o nové nápady, ale aj o riešenia v stave rozpracovanosti. "Už pri zakladaní tejto platformy sme registrovali, že viaceré firmy či jednotlivci sa snažia vyvíjať riešenia, ktoré by ľudom pomáhali zvládnuť epidémiu alebo bojovať s ňou,“ povedal Andrej Krúpa, spoluzakladateľ podnikateľského akcelerátora Perry Talents.

Ide o čas

Na základe zozbieraných podnetov a nápadov chcú iniciátori platformy usporiadať online hackaton – a to už budúci víkend. Ide totiž hlavne o čas. Výsledkom by malo byť technologické riešenie pre ľudí. "Chceme sa online spojiť so všetkými technológiami, schopnými mozgami na Slovensku, ktorí o to prejavia záujem a pokúsiť sa vyvinúť riešenia pre ľudí,“ povedal Juraj Gago, druhý z iniciátorov Hackvirus.sk.

Iniciátori v spolupráci s odborníkmi vytipovali päť hlavných oblastí, na ktoré by sa mali najviac zamerať. Jednou z nich je včasná eliminácia hoaxov, aby sa čo najviac znížila panika obyvateľstva. Medzi ďalšie body patrý napríklad veľmi dôležitá pomoc seniorom, minimalizovanie pohybu ľudí, zabezpečenie informovanosti o naskladnení potravín či liekov a o miestach ich dostupnosti. Zamerať sa chcú aj na uľahčenie organizácie transferu ľudí na testovanie.

Finálne témy budú východiskom pre technológov, ktorí sa zapoja do online hackatonu. Ten by sa mal predbežne konať 21. a 22. marca. Pripravené pomôcť sú aj renomované technologické firmy ako napríklad Asseco Central Europe.

Na potvrdený prípad nákazy upozorní aplikácia Zostaň zdravý

Ruku k dielu chcel priložiť aj tím lekárov a programátorov. Spoločne vytvorili aplikáciu Zostaň zdravý, ktorá užívateľa upozorní, ak sa v okruhu 50 metrov nachádza osoba, ktorá bola pozitívne testovaná na koronavírus. Rozhranie a technická stránka aplikácie je už funkčná, v súčasnosti prebieha jej schvaľovanie Appstorom a Googleplay.

Podľa jej tvorcov dokáže lepšie chrániť ľudí pred šíriacim sa vírusom. Na jednej strane ich motivuje ostať v karanténe, na strane druhej ich upozorní, ak sa v okolí nachádza pozitívne testovaný človek, respektíve s ním v poslednom období prišli do kontaktu. To, či informáciu vyhodnotí ako vážnu a nechá sa otestovať okamžite alebo až po objavení prvých príznakov, je na zvážení užívateľa.

Aplikácia by mala zjednodušiť aj nahlasovanie sa na testovanie a prípadné oznamovanie výsledkov. V prípade, že bude užívateľ pozitívny, oznámenie dostanú všetci v okolí 50 metrov, respektíve tí, ktorí sa s daným človekom v poslednej dobe stretli.

Tím lekárov si od aplikácie, ktorá v rôznych podobách už funguje v Izraeli, USA a v Nemecku, sľubuje zjednodušenie práce a zabránenie najhorších možných scenárov v prípade, že by sa situácia vymkla spod kontroly.

Niektoré firmy už riešenia majú

Viaceré firmy, ale aj jednotlivci na svojich technologických projektoch už pracovať začali. Riešenie už má firma Bot.Media. Tá prostredníctvom svojej platformy odpovedí na automatizovaný scenár pomáha ľudom získať kvalitné, štruktúrované a aktualizované informácie ohľadom koronavírusu a tak zmierňovať paniku. Obsah je neustále aktualizovaný v spolupráci s krízovým štábom a hlavným hygienikom, ale aj na základe dopytov od občanov.

Ďalšiu zaujímavú platformu vytvoril tím najväčšej slovenskej firmy na počítačové hry Pixel Federation. Založili webstránku KtopomozeSloven­sku.sk. Tá momentálne obsahuje jednoduchý formulár pre žiadateľov o pomoc a zároveň možnosť pre firmy a jednotlivcov pomôcť či už finančne, alebo zabezpečením materiálu či vybavenia. Pomoc bude rozdeľovaná do všetkých regiónov Slovenska.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #IT #startup #koronavírus