Ropa dnes prehĺbila svoje straty a jej cena strmo klesla

Ropa v pondelok prehĺbila svoje straty a jej ceny strmo klesli. Dôvodom bolo masívne zníženie úrokových sadzieb amerického Federálneho rezervného systému (Fed) pre paniku, ktorú na globálnych finančných trhoch vyvolalo rýchle šírenie koronavírusu, zatiaľ čo medzi hlavnými producentmi ropy zúri cenová vojna.

16.03.2020 08:18
debata (11)

Americký Fed v nedeľu znížil úrokové sadzby už druhýkrát tento mesiac. Tiež uviedol, že v nadchádzajúcich týždňoch rozšíri program nákupu aktív o minimálne 700 miliárd USD v snahe zmierniť napätie na finančných trhoch.

Ceny ropy sú pod silným tlakom ako na strane dopytu, tak na strane ponuky. Obavy zo znižovania nákupu ropy v dôsledku pandémie koronavírusu pretrvávajú a zároveň nadmerná ponuka komodity na trhoch vzrástla po tom, ako najväčší vývozca ropy Saudská Arábia zvýšila produkciu a znížila ceny.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate s dodávkou v apríli sa v pondelok o 7.41 h SEČ predával po 30,51 USD (27,48 eura). To bolo o 1,22 USD alebo 3,84 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa znížila o 1,78 USD alebo 5,02 % na 33,66 USD za barel.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #cena #finančný trh