Fed prijal ďalšie mimoriadne opatrenia na podporu likvidity

Americká centrálna banka (Fed) intervenuje na finančných trhoch druhý deň po sebe a tretíkrát tento týždeň. Fed dramaticky rozšíril nákup aktív a takisto ponuku krátkodobej likvidity.

12.03.2020 19:54
debata (1)

Newyorský Fed zvyšuje nákupy vládnych dlhopisov a pokladničných poukážok, aby upokojil turbulencie na finančných trhoch vyvolané epidémiou nového koronavírusu. Doteraz boli nákupy obmedzené na pokladničné poukážky, teraz ich Fed rozšíril aj na dlhopisy s dlhšou splatnosťou.

Fed tiež vo štvrtok ponúkne 500 miliárd USD (445 miliárd eur) prostredníctvom 3-mesačnej repo operácie a v piatok ďalších 500 miliárd prostredníctvom 1-mesačnej repo operácie. Ponuky sa budú opakovať v týždenných intervaloch až do skončenia programu. Naďalej tiež bude v rámci 1-dňových repo operácií ponúkať 175 miliárd USD a v rámci 2-týždňových operácií 45 miliárd USD.

Fed sa zvýšením ponuky likvidity snaží uvoľniť tlak na banky uprostred turbulencií na trhu spôsobených šírením nového koronavírusu a obavami z jeho ekonomických dôsledkov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Fed #koronavírus