Trhy padali ako v čase krachu Lehman Brothers

, 02.03.2020 19:00
APTOPIX Financial Markets Wall Street
Americké finančné trhy dokonca zažili najhorší týždeň od globálnej finančnej krízy v roku 2008. Autor: ,

Minulý týždeň zasiahli celý svet prudké pády akciových trhov. Americké finančné trhy dokonca zažili najhorší týždeň od globálnej finančnej krízy v roku 2008. Od pondelka do piatka klesla hodnota hlavného amerického akciového indexu Dow Jones o 12,4 percenta. Nedarilo sa ani technologickému indexu Nasdaq, ktorý sa prepadol o 10,5 percenta. Hodnota akcií najväčších amerických firiem obchodovaných v indexe S&P 500 padla o 11,5 percenta.

„Dnes už asi môžeme povedať na plné ústa verejne, čo sme si posledný týždeň šepkali len medzi sebou: koronavírus je nový Lehman Brothers,“ povedala česká ekonómka a riaditeľka spoločnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Koronavírus totiž rovnako ako krach jednej z najväčších amerických bánk zasiahol finančné trhy na celom svete.

Napriek tomu je situácia dnes o dosť iná ako pred desiatimi rokmi, keď finančné trhy stiahli na dno toxické cenné papiere. Tie vznikli z hypoték predávaných v Spojených štátoch amerických a pre najvyšší AAA rating sa predávali do celého sveta. Po tom, čo milióny Američanov prestali vládať splácať pôžičky na vlastnú strechu nad hlavou, nastala vlna krachov. Pre prudký pád cien nehnuteľností bankám nedokázali vzniknuté straty vyrovnať ani dražby domov. Po krachu Lehman Brothers zvyšné finančné domy prežili len vďaka spusteniu tlačenia peňazí, ktoré dodnes trvá v krajinách používajúcich spoločnú menu euro.

Spomaľuje Peking aj Berlín

Koronavírus v súčasnosti priamo ohrozuje finančné trhy a obrovské problémy spôsobuje reálnej ekonomike. V snahe zabrániť prudkému šíreniu choroby len v Číne prišlo k obmedzeniu výroby v tisíckach fabrík. Na rozdiel od minulosti k pádom finančných trhov prišlo až po tom, čo začala spomaľovať reálna ekonomika.

Nemecká ekonomika v posledných mesiacoch balansuje na hrane ekonomického rastu a do recesie ju môže poslať práve koronavírusom znížená priemyselná výroba. Analytici už dnes počítajú minimálne so spomaľovaním hospodárskeho rastu, ktoré zasiahne aj Slovensko. „Predbežný dosah koronavírusu na rast slovenskej ekonomiky vidíme v blízkosti 0,2 až 0,3 percentuálneho bodu,“ uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Najväčšia domáca banka v tomto roku počíta s rastom slovenskej ekonomiky na úrovni 2 percent HDP.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Ropa sa prepadla, zlato posilnilo

Minulotýždňový pád akciových trhov stiahol so sebou cenu ropy. Jeden barel čierneho zlata sa ešte v pondelok predával za 58,50 dolára a piatok za 50,52 dolára. Cena ropy prudko klesala, napriek obmedzeniam ťažby zo strany členov kartelu OPEC. Bohatí ropní šejkovia sa znížením ponuky dlhodobo neúspešne snažia dostať cenu jedného barelu nad hranicu 70 dolárov.

Naopak, v prvých dňoch minulého týždňa svižne rástla cena zlata. Žltý kov je totiž investormi považovaný za „bezpečný prístav“, ktorý dokáže udržať hodnotu peňazí aj v časoch najväčšej krízy. Preto bol obrovským prekvapením piatkový pád ceny, keď v priebehu jedného dňa troyská unca zlacnela o 3,61 percenta a dosiahla hodnotu 1¤585,69 dolára. Analytici tento jav pripísali vyberaniu ziskov, ktorým si chceli investori aspoň čiastočne kompenzovať straty z akciových trhov.

Počas predchádzajúceho týždňa klesali aj výnosy dlhopisov. Bezpečné nemecké dlhopisy s desaťročnou lehotou splatnosti mali v pondelok výnos mínus 0,43 percenta a v piatok mínus 0,61 percenta. Slovenské dlhopisy mali v pondelok minulý týždeň výnos mínus 0,14 percenta a v piatok mínus 0,2 percenta.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#peniaze #koronavírus #finančá kríza #akciové trhy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku