Británia zváži svoju pozíciu k plánovanej digitálnej dani

Británia v pondelok uviedla, že v rámci svojich ambícií dosiahnuť obchodnú dohodu so Spojenými štátmi, zváži opozíciu voči plánovanej novej digitálnej dani pre veľké technologické spoločnosti, ako sú Google, Facebook a Amazon.

02.03.2020 15:19
Youtube - Google Foto: , ,
Ilustračné foto.
1

Poplatok vo výške 2 % z príjmov veľkých technologických firiem na britskom trhu by mal byť zavedený na budúci mesiac.

Washington je však dôrazne proti a označil takéto dane za diskriminačné a nevhodné.

„Berieme na vedomie pripomienky týkajúce sa digitálneho zdanenia a budeme to považovať za súčasť vývoja našej politiky,“ uviedla britská vláda vo svojom mandáte na obchodné rokovania so Spojenými štátmi.

Minister financií Steven Mnuchin v januári pohrozil, že USA prijmú odvetné kroky proti jednostrannému zavedeniu digitálnej dane v iných krajinách. Dodal, že Washington následne zváži „svojvoľné uvalenie daní na automobilové spoločnosti“.

Británia v tom čase tvrdila, že neustúpi.

„Je to primeraná daň a je zámerne navrhnutá ako dočasná daň, takže hneď ako dôjde k medzinárodnému riešeniu, padne,“ uviedol vtedajší minister financií, Sajid Javid, ktorý však vo februári rezignoval.

Británia tiež v minulosti presadzovala globálne riešenie problému zdaňovania digitálnych spoločností a zapájala sa do medzinárodných diskusií.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa snaží vypracovať medzinárodné pravidlá, aby digitálne spoločnosti platili dane tam, kde podnikajú, a nie v krajinách s nízkymi daňami, kde má zvyčajne sídlo ich dcérska firma. OECD sa chce dohodnúť na technických podrobnostiach dane do júla.

Francúzsko plánovalo tiež podobnú digitálnu daň, ale v januári súhlasilo s jej pozastavením po tom, ako mu Washington pohrozil odvetnými clami.

Británia pravdepodobne zverejní viac podrobností o svojom návrhu, keď Javidov nástupca Rishi Sunak 11. marca predstaví svoj rozpočet.

Spojené štáty americké sú najväčším obchodným partnerom Británie po Európskej únii (EÚ). V roku 2018 sa podieľali takmer 19 % na jej celkovom exporte a 11 % na importe. Na porovnanie, do EÚ smeruje 45 % britského vývozu a opačným smerom 53 % dovozu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #USA #EÚ #digitálna daň