Rast cien na Slovensku nabral tempo v závere roka

17.01.2020 10:10

Inflácia sa na Slovensku koncom minulého roka držala na najvyššej úrovni od záveru roka 2012.

V decembri 2019 totiž rovnako ako v novembri spotrebiteľské ceny merané harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) medziročne stúpli o 3,2 %, čo bol najvyšší rast cien od decembra 2012. Priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie tak v minulom roku dosiahla 2,8 %. Medzimesačne ceny v decembri oproti novembru mierne klesli o 0,1 %, kým v novembri naopak stúpli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

V medziročnom porovnaní pritom najrýchlejšie v decembri rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov, a to o 5,2 %. Nasledovali ceny vzdelávania s rastom o 4,5 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá zdraželi o 3,9 %, doprava o 3,6 %, rozličné tovary a služby o 3,5 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,5 % a rekreácia a kultúra o 2,4 %. Vyššie ako v decembri 2018 boli aj ceny pôšt a telekomunikácií o 1,8 %, reštaurácií a hotelov o 1,5 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti o 1,3 %, zdravotníctva o 0,9 % a tiež odevov a obuvi o 0,6 %.

Medzimesačne v decembri oproti novembru rástli iba ceny v reštauráciách a hoteloch o 0,2 %. Naopak najvýraznejší pokles vykázali ceny dopravy, až o 0,9 %. Oproti novembru zlacneli aj alkoholické nápoje a tabak o 0,6 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,3 % a potraviny a nealkoholické nápoje a odevy a obuv zhodne o 0,1 %. Na novembrovej úrovni zostali ceny bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív, zdravotníctva, pôšt a spojov, rekreácie a kultúry, vzdelávania a rozličných tovarov a služieb.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#inflácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku