Vláda urobila krok na ceste k vyrovnanému hospodáreniu

15.01.2020 11:55
Ladislav Kamenický
Ladislav Kamenický. Autor: ,

Ministri, orgány štátnej správy, ale aj správcovia kapitol štátneho rozpočtu budú musieť dôsledne dodržiavať rozpočtovaný objem výdavkov na tento rok. Vláda v stredu schválila návrh korekčného mechanizmu na tento rok, aby sa verejné financie dostali na cestu k dosiahnutiu vyrovnaného hospodárenia.

Korekčný mechanizmus je definovaný v zákone o rozpočtových pravidlách verejnej správy a pozostáva zo stanovenia horného limitu na verejné výdavky a opatrení na obdobie korekcie výrazného odchýlenia. V roku 2018 došlo k výraznému odchýleniu od smerovania k strednodobému rozpočtovému cieľu, keď štrukturálny deficit dosiahol 1,6 % HDP a došlo tak k výraznému odchýleniu od požadovanej konsolidačnej trajektórie o 0,6 % HDP. Výrazné odchýlenie zaznamenalo aj výdavkové pravidlo, a to o 1,1 % HDP. Celkové hodnotenie, ktoré zohľadňuje dodatočné faktory nad rámec jesennej notifikácie Eurostatu, potvrdzuje výrazné odchýlenie štrukturálneho salda na úrovni 0,6 % HDP. V prípade výdavkového pravidla sa zvyšuje výrazné odchýlenie na 1,3 % HDP.

Ministerstvo financií (MF) SR preto navrhlo vláde na tento rok stanoviť limit verejných výdavkov na úroveň 39,326 miliardy eur, čo zodpovedá dosiahnutiu štrukturálneho deficitu na úrovni 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ide o strop výdavkov, ktorý je schválený v rozpočte verejnej správy a ktoré môže verejná správa v tomto roku minúť.

Okrem toho sa bude zverejňovať aj monitoring plnenia výdavkového limitu na rok 2020 v máji a v auguste tohto roka. „Tým bude umožnené nezávislej Rade pre rozpočtovú zodpovednosť hodnotiť plnenie korekčného mechanizmu v súlade s usmernením Európskej komisie,“ konštatuje MF SR v predkladacej správe k návrhu.

V rámci hodnotenia plnenia výdavkového limitu sa budú zohľadňovať prípadné zmeny vo výdavkoch krytých EÚ príjmami a výdavkoch, ktoré nie sú súčasťou rozpočtu z metodických či zákonných dôvodov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vláda #mechanizmus #hospodárenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku