„To, že vyššie a vyššie zapojenie obnoviteľných zdrojov zvyšuje zraniteľnosť elektrizačnej sústavy je proste fakt. Fundamentálne tak ide o kľúčového podozrivého, nech už bude situácia vysvetľovaná mimoriadnymi teplotnými výkyvmi či takzvanými osciláciami,“ uviedol Kovanda.
Španielsko, Portugalsko a Francúzsko postihol v pondelok obrovský výpadok elektriny. „Snáď sa madridskej socialistickej vláde konečne definitívne „rozsvieti“ a zapojí sa do renesancie jadrovej energetiky v Európe. Veď posledné jadrové bloky išli v Španielsku ešte v 80-tych rokoch,“ podotkol Kovanda.
Dodávky elektriny v juhozápadnom Francúzsku obnovili po tom, ako v pondelok o 11:30 nastal ich výpadok. Bez prúdu zostal aj Pyrenejský polostrov. „Španielsko a Portugalsko v súčasnosti postihuje elektrický incident, ktorého príčinu ešte len treba zistiť,“ uviedla v pondelok spoločnosť RTE. „Vo Francúzsku v regióne Baskicko boli domy bez prúdu niekoľko minút. Potom boli všetky dodávky elektriny obnovené,“ uviedla spoločnosť.
Prevádzkovateľ španielskej elektrickej štátnej siete uviedol, že obnovenie dodávok prúdu v krajine bude trvať šesť až desať hodín. „Ak všetko pôjde dobre, predpokladáme šesť až desať hodín,“ povedal pre rádio Cadena Sur Eduardo Prieto riaditeľ spoločnosti Red Electrica. O príčine výpadku prúdu odmietol špekulovať.

Prevádzkovateľ elektrickej siete v Portugalsku nevie odhadnúť, kedy problém vyriešia. „V tejto chvíli je stále nemožné predpovedať, kedy sa situácia normalizuje,“ vyjadrila sa vo vyhlásení portugalská firma REN.
Rozsiahly výpadok prúdu v Španielsku a Portugalsku narušil leteckú dopravu a ovplyvnil lety z Madridu, Barcelony a Lisabonu, uviedla európska organizácia pre leteckú dopravu Eurocontrol. Dodala, že zatiaľ sa nedá povedať, koľko letov bude ovplyvnených.

