Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) informovala, že SPP založil dcérsku spoločnosť SPP plus. Tá by mala plniť úlohu agenta, ktorý na rusko-ukrajinských hraniciach prevezme plyn, ktorý potom vo vlastnej réžii prepraví cez Ukrajinu. Vojtech Ferencz verí, že SPP plus začne s tranzitom plynu už v jeseni tohto roku.
„Táto dcéra má ambíciu získať všetky potrebné povolenia, aby sme mohli podnikať na ukrajinskom území, ale hlavne aby sme boli agent, ktorý prevedie plyn cez Ukrajinu na Slovensko. Prevezený plynu nebude slúžiť len pre potreby SPP, ale aj pre iných klientov z EÚ. Z SPP sa stane zaujímavý energetický hráč v Európe,“ povedal na stretnutí s novinármi Ferencz s tým, že do mesiaca by už mali mať rokovania s ukrajinským Naftogazom. „Verím, že na jeseň už bude naša dcérska spoločnosť aktívne prepravovať plyn na územie Slovenska,“ podotkol Ferencz.
Plyn by nemusel byť podľa šéfa SPP výhradne ruský, mohol by byť aj z iných krajín, napríklad z Azerbajdžanu. Ferencz očakáva, že SPP bude dodávať zemný plyn nielen na Slovensko, ale aj iným klientom v Európe. To je podmienené obnovením tranzitu plynu Ukrajinou, ktorá v závere minulého roka tento tranzit aktuálne vylúčila. Bez výraznejšieho posunu sú zatiaľ aj rokovania o obnove tranzitu plynu na pôde Európskej komisie.
V súčasnosti SPP dostáva ruský plyn cez Maďarsko. SPP ako najväčší dodávateľ plynu na Slovensku má s Gazpromom uzavretú zmluvu do roku 2034. Gazprom pôvodne dodával plyn na Slovensko cez Ukrajinu, ktorá ale na začiatku tohto roka tranzit suroviny ukončila, keď odmietla predĺžiť platnosť príslušnej zmluvy s ruskou stranou. Vo februári potom začal Gazprom dopravovať plyn na Slovensko prostredníctvom plynovodu TurkStream cez ďalšie krajiny vrátane Maďarska.

Premiér Robert Fico predtým opakovane kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za ukončenie tranzitu plynu a Ukrajine pohrozil odvetnými opatreniami, ku ktorým zatiaľ Bratislava nepristúpila. Kyjev ukončenie prepravy zdôvodňoval tým, že Moskva exportom plynu získava prostriedky na financovanie vojny na Ukrajine, ktorú Rusko vojensky napadlo vo februári 2022.
Slovensko môže odoberať plyn nielen cez Ukrajinu či Maďarsko, ale aj cez ďalšie susedné štáty. Podľa štátom ovládaného podniku SPP je ale kapacita trasy z Nemecka cez Česko len o málo vyššia ako spotreba plynu v Česku. Podobný problém by bol aj pri dodávkach na Slovensko z Nemecka cez Rakúsko. Dostatok kapacity má plynovod z Poľska, kde sú ale podľa SPP vysoké tranzitné poplatky.

Šéf SPP prezradil aj hospodárske výsledky SPP za minulý rok. Najväčší dodávateľ plynu ukončil vlaňajšok so ziskom 279 miliónov eur a obratom 3,1 mld. eur. Na trhu s dodávkami plynu ovládal 63-percentný podiel a na trhu s dodávkami elektriny 12-percentný podiel. SPP uhradil štátu dividendu vo výške 290 miliónov eur. Na daniach a osobitnom odvode odviedol do štátnej kasy ďalších 431 miliónov eur. „SPP je naozaj energetický hráč, ktorý plní aj strategické úlohy štátu,“ konštatoval Ferencz.