Ako uviedla v rozhovore pre portál SITA Energetika ministerka hospodárstva Denisa Saková, možnosť začatia arbitráže v prípade porušenia zmluvných podmienok je stále ukotvená v existujúcom kontrakte s Gazpromom. Môžeme to urobiť ešte štyri roky po zrušení zmluvy. „No našim prvoradým cieľom je zabezpečiť dodávky plynu, ktoré sú pre Slovensko, cenovo výhodné. A táto zmluva je pre Slovensko výhodná,“ upozornila ministerka Saková.
Slovenská politická opozícia viackrát vyzvala vládu, aby zverejnila prípadne rovno zrušila zmluvu s Gazpromom a začala arbitráž za nedodanie plynu. „Ja rozumiem, že opozícia sa snaží zneužívať túto situáciu, ale fakty nepustia. Prvé zastavenie dodávok plynu cez Ukrajinu bolo v roku 2022. Teda aj nominanti ministrov bývalej vlády mali možnosť zmluvu s Gazpromom vypovedať, nespravili to. Rovnako mohli už v tom čase začať arbitráž, kľudne mohli zverejniť zmluvu. Neurobil to nikto z nich. My zmluvu zverejňovať nebudeme. Je to súčasť bilaterálnych obchodných vzťahov a podlieha obchodnému tajomstvu,“ zdôraznila Saková.

Členovia hospodárskeho výboru môžu podľa ministerky hospodárstva zvolať mimoriadne zasadnutie hospodárskeho výboru NR SR. „Ja osobne, generálni riaditelia SPP aj Eustreamu sa na ňom zúčastníme a odpovieme na všetky otázky ohľadom kontraktu so spoločnosťou Gazprom. Deklarujem, že možnosť arbitráže zostala v zmluve zachovaná,“ dodala Saková.
Gazprom má podľa ministerky povinnosť dodať plyn spoločnosti SPP v zmysle uzatvorenej zmluvy. „Aktuálne prebiehajú technické rokovania, ako tento tok zabezpečia v prípade, ak sa neobnoví transport cez Ukrajinu. Gazprom už mal v minulom roku napríklad rokovania s Maďarskom o využití ich prepravnej kapacity. Tých možností je viacero. Aktuálne o nich prebiehajú rokovania,“ doplnila Saková.

Koncom vlaňajška sa ministerka Saková osobne zúčastnila na rokovaniach s Gazpromom v Rusku. Dolaďovala podmienky prepravy plynu na Slovensko po vypršaní kontraktu o tranzite plynu medzi Ukrajinou a Ruskom. „Išlo napríklad o poistenie tranzitu plynu cez Ukrajinu, finančné zabezpečenie platieb a ostatné technické a obchodné detaily. Ako vidíte, snažili sme sa do poslednej chvíle nájsť kompromisné riešenie prijateľné pre všetky zúčastnené strany,“ uzavrela Saková.
