„Keďže Ukrajina opakovane a jednoznačne odmietla predĺžiť túto dohodu, Gazprom prišiel od 1. januára 2025 o technickú a právnu spôsobilosť na tranzit plynu cez Ukrajinu. Dodávky ruského plynu cez Ukrajinu sa zastavili o 08.00 h moskovského času,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Zastavenie tranzitu potvrdilo aj ukrajinské ministerstvo energetiky. „Zastavili sme tranzit ruského plynu. Toto je historická udalosť. Rusko stráca svoje trhy, utrpí finančné straty. Európa sa už rozhodla opustiť ruský plyn,“ uviedol vo vyhlásení ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.
Čítajte viac Slovensko je pripravené na zastavenie tranzitu plynu, má zásoby, aj alternatívy. Bude to ale podstatne drahšieDohoda o tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie počítala s prečerpaním 40 miliárd metrov kubických ročne. Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že nový kontrakt určite nebude, keďže tak krátko pred 1. januárom ho nebude možné prerokovať, píše TASS.
Agentúra RIA Novosti konštatovala, že jedinou distribučnou cestou pre plyn z Ruska do Európy tak zostal plynovod Balkan Stream, vedúci z Turecka do Maďarska. Ročne prepraví približne 14 – 15 miliárd kubických metrov plynu do Rumunska, Grécka, Severného Macedónska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Maďarska.
Slovensko je podľa ministerky hospodárstva Denisy Sakovej na zastavenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu technicky dobre pripravené. Štátna spoločnosť SPP má v podzemných zásobníkoch uskladnených o 20 percent viac plynu ako pred rokom. Zásobníky, ktoré má zazmluvnené spoločnosť SPP, sú, navyše aj na konci decembra naplnené prakticky na 100 percent, čo v tomto období nie je štandardné. Štátna plynárenská spoločnosť má diverzifikované portfólio dodávok plynu od ďalších piatich veľkých medzinárodných energetických dodávateľov, ako BP, Exxon Mobil, Shell, RWE alebo ENI. Prevádzkovateľ rakúskej plynárenskej sústavy na Silvestra tiež uviedol, že aj po skončení kontraktu medzi Gazpromom a Naftohazom je zásobovanie plynom v Rakúsku zabezpečené a že energetici sú na novú situáciu pripravení.
Európska komisia v stredu pripomenula, že „zastavenie dodávok cez Ukrajinu je situácia, ktorá sa očakávala“ a „EÚ je na ňu pripravená“. Plynárenská infraštruktúra v dvadsaťsedmičke je taká flexibilná, aby plyn pre strednú a východnú Európu odinakiaľ ako z Ruska doviedla alternatívnymi cestami, vyhlásila komisia.
Ukrajina už dlhší čas avizovala, že dohodu o tranzite ruskej ropy nemieni predĺžiť. Svoje postoj zdôvodňuje vojnou s Ruskom a tým, že jej predajom ju čiastočne financuje.
Moskva v dôsledku svojej invázie na Ukrajinu prišla o dominantnú pozíciu v dodávkach plynu do EÚ. Strata lacných dodávok ruského plynu pritom prispela k spomaleniu hospodárskeho rastu a vzostupu inflácie v EÚ, napísal Reuters.
Rozhodnutie Kyjeva nepredĺžiť dohodu o tranzite ruského plynu ostro kritizuje premiér Robert Fico. Minulý týždeň pohrozil Ukrajine odvetnými opatreniami, vrátane prerušenia dodávok elektriny, ak Kyjev tranzit ruského zemného plynu na Slovensko zastaví.
Čítajte viac Dokázalo by Poľsko dodať Ukrajine elektrinu namiesto Slovenska? Potrebovalo by pomoc z Maďarska a RumunskaPäťročný kontrakt Naftogazu s Gazpromom z 30. decembra 2019 bol druhou komerčnou dohodou o tranzite ruského plynu po 11-ročnom kontrakte z rokov 2009 až 2019. Túto dohodu Ukrajina uzavrela v Moskve pod výrazným tlakom krajín Európskej únie, ktoré boli skoro tri týždne bez ruského plynu kvôli nezhodám o cene suroviny a o poplatkoch za tranzit medzi vtedajšími vládami Julije Tymošenkovej a Vladimira Putina. Vtedy bol problém pre krajiny EÚ oveľa naliehavejší, pretože od ruského plynu boli neporovnateľne závislejší ako teraz. Cez Ukrajinu v tom čase prúdilo do EÚ viac ako 100 miliárd metrov kubických plynu ročne, zatiaľ čo v uplynulom roku objem prepraveného plynu mierne prevýšil 15 miliárd metrov kubických, čo predstavovalo len päť percent celkovej spotreby v EÚ, uviedol portál RBK Ukrajina.