Aj keď Poľsko deklaruje, že je pripravené nahradiť elektrinu zo Slovenska, možnosti sú obmedzené, píše ďalej Rzeczpospolitą. Pripomína, že pre Ukrajinu nie je zastavenie dodávok zo Slovenska „otázkou života a smrti“, väčšou hrozbou sú ruské nálety. Slovensko by mohlo ohroziť Ukrajinu inak, v prípade núdzových dodávok, ktoré riešia náhle zhoršenie energetickej situácie, by mohol slovenský SEPS takúto žiadosť o výpomoc odmietnuť, cituje denník odborníkov v energetike.
Ak by Slovensko naozaj chcelo ovplyvniť dodávky energií na Ukrajinu, muselo by sa rozhodnúť znížiť alokáciu na svojich prepojeniach dokonca na nulu. To by narazilo na energetické právo únie, ktorá umožňuje toto urobiť len vo výnimočných situáciách a muselo by to konzultovať aj s prevádzkovateľmi prenosovej sústavy z iných krajín. Poľsko by však zrejme nemohlo prevziať dodávku celého objemu, aby sa zachovala stabilita siete, museli by vypomôcť aj ďalší.
„V súčasnosti je maximálna prenosová kapacita pre export z krajín EÚ na Ukrajinu a do Moldavska spolu 2 100 MW. Zo strany EÚ je to rozdelené medzi štyri krajiny – Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Maďarsko. Naša krajina tvorí 15 percent (315 MW). V tomto roku smerovalo najviac energie na Ukrajinu cez Maďarsko (35 – 45 % celkového exportu), čo je dané najlepšie rozvinutou infraštruktúrou, nasleduje Rumunsko (15 – 30 %), Slovensko (15 – 25 %) a Poľsko ( 10 – 20%). Tieto hodnoty sa líšia v závislosti od situácie v danej krajine,“ uviedol pre denník Rzeczpospolitą expert Maciej Jakubik.
Obchod s energiou medzi Poľskom a Ukrajinou v súčasnosti prebieha cez 400 kV prepojenie Rzeszów-Chmielnicki. Aby bola zachovaná stabilita siete, tak pomoc z Poľska by bola možná, ale len po konzultáciách s Maďarskom a Rumunskom, uzatvára slovami odborníka poľský denník.