Fio bankaFio banka

Kritický okamih pravdy - Bloomberg si všíma aj spor Fica so Zelenským. Stane sa plynovod terčom rakiet?

Tranzit plynu z Ruska cez Ukrajinu čelí kritickému okamihu pravdy - pod týmto titulkom agentúra Bloomberg analyzovala situáciu tesne pred skončením dohody Ruska a Ukrajiny o transporte plynu, zaznamenala aj rastúce napätie medzi slovenským premiérom Robertom Ficom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a pritvrdenie rétoriky na oboch stranách.

29.12.2024 20:30
debata (242)

Agentúra Bloomberg uviedla, že pri rozhodovaní musí ukrajinský líder zvažovať aj potrebu ochrany 38 600 kilometrovej siete plynovodov na Ukrajine. Sieť, ktorá patrí k najväčším na svete, bola za posledné tri roky ušetrená od útokov, keďže ruský plyn cez ňu prúdil. Ak by sa tok zastavil, systém by mohol byť cieľom, akým boli zásobníky plynu a dodávky energie. Vytvorilo by to aj technické problémy, ktoré by v zime sťažovali vykurovanie domov na Ukrajine. Ak by sa nakoniec v poslednej chvíli Zelenskyj rozhodol, že ďalší tranzit by bol možný, mohla by byť práve táto otázka rizík pre ukrajinskú infraštruktúru pre neho záchranným lanom.

Fico o plyne a prípadnej odvete, ak z Ukrajiny nepotečie
Video

Pre Putina aj Fica by bolo najvýhodnejšou možnosťou, aby európski zákazníci pokračovali v nákupe plynu priamo od Gazpromu. Rusko by zostalo na trhu EÚ bez toho, aby sa muselo deliť o príjmy so sprostredkovateľmi, a Slovensko by ušetrilo dodatočné tranzitné náklady.

Európska komisia sa vzhľadom na úsilie EÚ diverzifikovať zdroje energie a odstrihnúť sa od Moskvy a rozšíriť obnoviteľné zdroje vyhýba rokovaniam. Namiesto toho zdôraznila, že alternatívne zdroje sú k dispozícii a úroveň skladovania plynu v regióne je vysoká. Vo februári podľa Bloombergu komisia zverejní plán ďalšieho postupného ukončenia používania ruských fosílnych palív, ktorý sa podľa jej názoru stal politickou zbraňou. Jeho implementácia závisí od členských štátov.

Fico Čítajte viac Kyjev sa sťažuje na Fica v Bruseli. Premiér poslal predstaviteľom EÚ otvorený list

Komisia začiatkom tohto mesiaca uviedla, že ukončenie toku plynu cez Ukrajinu bude mať „zanedbateľný“ vplyv na európske ceny plynu, pričom poznamenala, že trhy už zohľadnili koniec dohody o tranzite.

Európske ceny plynu sa tento rok zvýšili o 48% v očakávaní zníženia dodávok v kombinácii s rýchlo sa vyčerpávajúcimi zásobami plynu v dôsledku období chladu a bezveterného počasia. Náklady sú stále ďaleko od rekordných čísiel za rok 2022 dosiahnutých počas energetickej krízy, sú ale dostatočne vysoké na to, aby ovplyvnili domácnosti a výrobcov.

Pred inváziou na Ukrajinu vo februári 2022 bolo Rusko najväčším dodávateľom plynu v EÚ, ktorý zabezpečoval viac ako 40% dovozu bloku. Po vypuknutí vojny a znížení dodávok urýchlila Európa odklon od ruskej energie. Minulý rok predstavoval ruský plyn približne 8% dovozu EÚ.

Povolenie ďalšieho tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu by tiež podkopalo odkaz, že EÚ už nemôže s Putinovým Ruskom obchodovať ako zvyčajne, povedal Benjamin Schmitt z Pensylvánskej univerzity.

„V stávke nemôže byť viac,“ napísal. „Pokračujúci tranzit ruského plynu v akejkoľvek forme – či už prostredníctvom otvoreného predĺženia zmluvy s kremelským Gazpromom alebo pod akýmkoľvek iným menom, ale aj tak de facto ruským – by bol pre Ukrajinu nebezpečný,“ konštatoval podľa agentúry Bloomberg.

Facebook X.com 242 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Robert Fico #plyn #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj #Plyn z Ukrajiny