Reuters: Česko, Slovensko a Rakúsko vyzvali Berlín na zrušenie poplatku za plyn

Česko, Slovensko a Rakúsko vyzvali Berlín, aby tento mesiac schválil novelu zákona, ktorá zruší poplatok za tranzit plynu cez jeho územie. Informovala o tom agentúra Reuters. Odvoláva sa pritom na dokument, ku ktorému získala prístup.

11.12.2024 15:32
debata (5)

Nemecko v máji po kritike z Česka a z ďalších krajín sľúbilo, že kontroverzný poplatok od januára zruší. Pripravilo preto novelu, ktorú v septembri Spolkový snem schválil v prvom čítaní. Na začiatku novembra sa však v Nemecku rozpadla vládna koalícia, čo ďalšie schvaľovanie novely skomplikovalo.

Robert Fico a Denys Šmyhal. Čítajte viac Brusel sa v spore o ruskú ropu priklonil k Ukrajine. Fico avizuje stop slovenskej nafte pre Kyjev

Česko, Slovensko a Rakúsko v dokumente upozornili, že potrebu zrušiť poplatok podčiarkuje skutočnosť, že na konci roka vyprší zmluva o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu, ktorú Kyjev nemieni predĺžiť.

„Je nevyhnutné odstrániť všetky prekážky, ktoré stoja v ceste našej snahe o diverzifikáciu (dodávok plynu),“ píše sa v dokumente. Ten tiež vyzýva na čo najrýchlejšie schválenie novely, ktorá by zabezpečila zrušenie poplatku od 1. januára. Dokument bol rozoslaný členským štátom Európskej únie, ktorých ministri energetiky budú o poplatku rokovať na pondelňajšom zasadnutí v Bruseli, píše Reuters.

fico, šmyhaľ Čítajte viac V zime prestane na Slovensko prúdiť ruský plyn. Stále nie je dohoda, aké scenáre sú v hre?

Nemecko poplatok zaviedlo na jeseň roku 2022, slúžiť mal na pokrytie nákladov na ukladanie plynu v zásobníkoch a na zabezpečenie bezpečnosti dodávok. Poplatok sa týka spoločností a spotrebiteľov v Nemecku a dovozcov v susedných krajinách, ktorí nakupujú plyn prostredníctvom nemeckých plynovodov. Novela zákona obmedzuje platbu poplatku len na nemeckých odberateľov.

Masívny požiar ropnej rafinérie v ruskom Proletarsku
Video
Archívne video.

Spoločnosť Trading Hub Europe GmbH (THE), ktorá je správcom a koordinátorom nemeckého trhu s plynom, v novembri uviedla, že od januára poplatok zvýši z terajších 2,50 na 2,99 eura za každú megawatthodinu (Mwh). Toto zvýšenie vychádza z predpokladu, že poplatok bude obmedzený len na nemeckých odberateľov.

Facebook X.com 5 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #tranzit plynu #Plyn z Ukrajiny