Vie niečo Saková vybaviť v Rusku? Ešte tri týždne a s ruským plynom končíme, dohoda zatiaľ nie je

Tri týždne pred koncom roka stále nie je jasné, či bude Slovensko odoberať plyn potrubím z Ruska. Ukrajinci už nechcú prepravovať ruský plyn potrubím cez svoje územie po januári 2025, a preto naša krajina, ktorá patrí k veľkým odberateľom tejto ruskej suroviny, musí hľadať plán, kde zabezpečiť plyn. Aj keď máme zásobníky stále relatívne plné (86 percent) a túto zimu s plynom vystačíme, otázne je, čo bude do budúcna.

09.12.2024 05:00
debata (43)
Príchod krampusov - ohňová šou s čertami
Video

Najväčší obchodník s plynom a štátny podnik SPP síce má zazmluvnené viaceré dodávky od veľkých energetických firiem a vie ho na Slovensko dostať aj odinakiaľ ako východným potrubím, no keď prestane tiecť z Ruska, plyn bude zrejme drahší a budú sa musieť nahradiť veľké objemy prichádzajúce z Ruska.

Aj práve preto pred pár dňami odletela do Petrohradu, kde sídli ruský plynárenský gigant Gazprom, ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas), aby s ním zrejme rokovala o dodávkach plynu. Informoval o tom Denník N. Saková to nepotvrdila priamo, iba zareagovala, že „pokračuje v sérii rokovaní so zástupcami krajín, ktoré sú subjektmi v procese dodávok a prepravy strategických surovín.

Putin Čítajte viac Trápenie ruskej ekonomiky zakrýva vojna. Peniaze na ďalšie útoky Rusko zatiaľ má

Prioritnou úlohou rezortu je zabezpečovať stabilné dodávky energií za dostupné ceny pre potreby občanov a hospodárstva“. Saková nechce nič ďalej komentovať, dokým nebude niečo vyrokované.

K téme plynu sa vyjadril aj premiér Robert Fico (Smer) v Sobotných dialógoch v Slovenskom rozhlase. Povedal, že presviedčajú Ukrajincov, aby ich plynovú infraštruktúru mohli využívať krajiny na západ od nich. „Aby aspoň časť kapacity – 100 miliárd kubických metrov – plynovodu bola využitá a aby malo Slovensko nielen na svoju spotrebu (4 až 6 miliárd kubických metrov), ale aby súčasne prepravovalo plyn ďalším partnerom. To znamená, že by sme z prepravy mali aj nejaké príjmy,“ vyhlásil Fico. Povedal, že rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády by malo byť v januári 2025. „My sme sa plynom zásobili, máme plné zásobníky.

Máme všetko to, čo sa od nás očakáva podľa legislatívy EÚ. Budeme rokovať o tom, aby infraštruktúra cez Ukrajinu bola zachovaná, aby zostala funkčná aj pre budúcnosť,“ povedal Fico.

Analytici pochybujú, že vie niečo vybaviť

Denník Pravda sa spýtal analytikov, ktorí sa zaoberajú energetikou, či vie niečo Saková s Gazpromom vybaviť. „Nemyslím, že niečo zásadné vybaví. Slovensko je v tom celom konflikte veľmi malý hráč, aby malo čo ponúknuť. Pretože tranzit plynu nie je izolovaná vec. Obe strany konfliktu už hrajú o čo najlepšiu pozíciu pred začatím mierových rokovaní, ktoré, ako mnohí veria, sa začnú niekedy v priebehu budúceho roku,“ hovorí analytik Ján Pišta zo spoločnosti JPX.

Pokračuje, že na jednej strane by nám ruský plyn pomohol a bol by lacnejší a ešte by zarobila aj slovenská firma Eustream, ktorá zabezpečuje prepravu plynu cez naše územie a zarába na tom. No na druhej strane, pripomína Pišta, Európa má už plynu na zimu dosť a vie si ho zabezpečiť aj z iných kontinentov, odkiaľ ho vie doviezť v skvapalnenom stave (LNG) na tankeroch.

No otázna je jeho cena, pretože plyn je komodita a obchodníci musia ponúknuť takú cenu, aby ho kúpili a prebili ostatných kupcov. Veľkým kupcom je Čína alebo iné ázijské krajiny, ktoré plyn potrebujú, a európske krajiny musia dodávateľom ponúknuť ešte lepšie cenu, aby ho kúpili. „Takže budeme musieť preplatiť Áziu na trhu s LNG. Preto pôjde len o cenu,“ zakončil Pišta.

Analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida hovorí, že Sakovej návšteva Petrohradu nie je nijako výnimočná. „Stretnutia obchodných partnerov ako SPP a Gazprom Export nie sú ničím výnimočným. Navyše, v období očakávaného konca prepravy ruského plynu cez Ukrajinu nie je nezvyčajné ani zapojenie politikov do riešenia tohto problému,“ hovorí. Nevie, či sa Sakovej podarí niečo vybaviť. O výsledku rokovaní sa dozvieme asi až v prvých dňoch nového roka.

Andrej Lednár zo spoločnosti Prvá energetická hovorí, že Sakovej cesta nie je práve najšťastnejšia. Pripomína, že po ukončení dodávok do Rakúska Gazprom má zmluvu už iba s SPP do roku 2034, čo je pre nás nevýhodná pozícia. „Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová sa ešte v októbri vyjadrila, že Európska únia má dostatočné kapacity LNG terminálov a plynovodov tretích strán, aby sa všetky členské štáty obišli bez kontraktov s Gazpromom. Aj generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz, ako zástupca najväčšieho dodávateľa zemného plynu na Slovensku, potvrdil, že sme pripravení na prípadné obmedzenie dodávok,“ hovorí Lednár.

Analytik portálu energieportal.sk Radovan Potočár hovorí, že zimu prežijeme a žiadna katastrofa aspoň krátkodobo nehrozí. „Na konci roka žiaden čierny scenár zo dňa na deň nehrozí, ani ak sa dodávky ruského plynu zastavia úplne. Ale situácia môže byť napnutá, a to dlhodobo,“ vysvetľuje. Pozitívom sú podľa neho novovybudované plynové potrubie na západ či sever od nás a tiež nové terminály na skvapalnený plyn.

Po prvom januári môže byť podľa neho riešením to, že SPP si plyn prevezme už na rusko-ukrajinskej hranici. V tom prípade by musel zaplatiť Ukrajincom za tranzit a hrozilo by, že Rusi zničia či poškodia potrubia a všetko by mal na starosti SPP a musel by znášať riziko.

Spomínal sa aj plyn z Azerbajdžanu, s ktorým už aj SPP podpísal prvú dohodu, no táto krajina ho má zrejme málo na to, aby pokryl spotrebu Slovenska.

Skloňuje sa tiež riešenie, že Azerbajdžan nakúpi plyn od Ruska a pošle ho na Západ s tým rozdielom, že už to nebude ruský, ale azerbajdžanský plyn.

Hirman: Gazprom by mal prísť do Bratislavy

Bývalý minister hospodárstva a dnes člen predsedníctva strany Demokrati Karel Hirman cestu Sakovej kritizuje. „Teraz až ide riešiť, čo bude s plynom. Že išla aj s vedením SPP do Petrohradu, je pre mňa komediálne. O čom chce rokovať?“ pýta sa Hirman.

Hovorí, že SPP má zmluvu s Gazpromom a je záväzok ruskej spoločnosti dodať plyn do Veľkých Kapušian na východnom Slovensku. SPP je zákazník, ktorý platí za tento plyn. „Gazprom má prísť do Bratislavy a vysvetliť svojmu zákazníkovi, ako to chce riešiť po prvom januári. Dodávateľ si má plniť záväzok voči zákazníkovi,“ pokračuje Hirman.

Riešenie podľa neho prakticky neexistuje, pretože „jediná rúra, ktorá z Ruska dopravuje plyn do Európy, ide cez Balkán a Maďarsko, no plyn, ktorý ňou prúdi, je už vypredaný a nie je tam dostatočná kapacita. Jedine, že by to šlo na úkor iných zákazníkov“.

Šéf SaS Branislav Gröhling tvrdí, že Sakovej cesta sa deje za zvláštnych podmienok. „Táto sa deje za veľmi zvláštnych, tajných a netransparentných podmienok. Neviem, prečo sa vyhýba vláda a ministerka hospodárstva transparentnosti, čoho sa obáva a prečo nechce informovať o podrobnostiach svojej cesty,“ povedal líder SaS.

Dodáva, že Saková podkopáva Slovensko na medzinárodnej scéne, keďže chodí rokovať do krajiny, ktorá napadla Ukrajinu a je v čoraz väčšej medzinárodnej izolácii.

„Je paradoxné, že nový riaditeľ SPP sa ešte v lete vyjadroval, že je schopný nahradiť 100 % objemu ruského plynu. Čo sa stalo, keď tri týždne pred koncom roka musí letieť aj s ministerkou hospodárstva do Petrohradu a rokovať o tom, ako sa k nám ruský plyn bude aj po 1. januári 2025 dostávať?“ dodal.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 43 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #plyn #Gazprom