Česi definitívne skončili s ruskou ropou. Slovnaft chce aj naďalej výnimku, skúša nové ropné zmesi

V stredu do Česka prestala prúdiť cez ropovod Družba ruská ropa. Dôvod zastavenia dopoludnia nikto nevedel, no ako najpravdepodobnejší sa javil nejaký administratívny problém ako napríklad nie správne spárovaná platba. Popoludní však spoločnosť Rosnefť pre agentúru TASS uviedla, že ropu odosielajú stále. „Všetky dodávky ropovodom Družba na ruskom území prebiehajú normálne,“ cituje český portál odpoveď ruskej ropnej spoločnosti Transnefť.

05.12.2024 05:00
debata (98)
Levanduľa z Liptova
Video

„Ropovodom Družba k nám v túto chvíľu netečie ropa,“ napísal v stredu doobeda na sociálnej sieti X minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček. Ako dodal, Česku nehrozí nedostatok palív, keďže dodávky prúdia aj zo západu.

Podvečer zastavenie ropy potvrdil aj premiér Petr Fiala. „Príčiny budú známe časom. V tejto chvíli známe nie sú, špekulácií je samozrejme veľa,“ povedal premiér. „Hovorím, že sme sa zbavili závislosti na ruskom plyne a budúci rok sa zbavíme závislosti na ruskej rope. Tu vidíte, čo sa deje, keď sme len trochu závislí,“ zareagoval Fiala.

Pre istotu však Orlen Unipetrol, ktorá má dve rafinérie v Česku, požiadala o sprístupnenie krízových rezerv, ktoré má Česko zhruba na 90 dní. Vláda ich aj schválila, keďže chce predísť možným rizikám. Preto dá dvom rafinériám 330-tisíc ton, čo by im malo stačiť na viac ako mesiac.

„K čerpaniu tejto pôžičky dôjde, ak sa v najbližších dňoch opäť nerozbehne ropovod Družba. To znamená, že český trh bude aj naďalej zásobovaný a nie je dôvod na špekulatívne zvyšovanie ceny pohonných hmôt,“ povedal podvečer pre České noviny šéf Správy štátnych hmotných rezerv Pavel Švagr. Ak štát Orlenu požičia ropu, do rezerv potom bude prúdiť už iná ako ruská ropa.

461160966 919232943568478 5608227941511371655 n Čítajte viac Platy rástli najpomalšie za 3,5 roka. Od Nového roka to bude ešte citeľne horšie

Česi v súčasnosti odoberajú ropu aj zo západu. Očakávajú dobudovanie taliansko-nemeckého ropovodu TAL, ktorým dnes prúdia do Prahy asi štyri milióny ton ropy, pričom ročná spotreba krajiny je sedem miliónov ton. Keď sa tento ropovod rozšíri, bude možné cezeň prepraviť až osem miliónov ton, čo úplne postačí pre celoročnú spotrebu našich západných susedov. Dokončia ho však až v polovici roka 2025, dovtedy budú musieť Česi vydržať bez ruskej ropy.

Osobitný splnomocnenec ministerstva zahraničných vecí pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška pre Český rozhlas povedal, že krajina sa bez ruskej ropy určite obíde. Prezradil, že už sa testuje rozšírený ropovod TAL. Do konca tohto roka by sa mal podľa neho dokončiť a v prvých mesiacoch roka 2025 by sa mal testovať. „Samozrejme, ak bude akýkoľvek krízový stav, tak sme schopní vyššiu kapacitu TAL používať už teraz,“ povedal Bartuška.

Správa prekvapila slovenského exministra hospodárstva a dnes člena strany Demokrati Karla Hirmana, keďže TAL nie je ešte dobudovaný. „Táto správa je pomerne prekvapujúca, pretože vlastník českých rafinérií – poľský PKN Orlen – deklaruje, že jej nákup plánuje úplne ukončiť až v prvom polroku budúceho roka. Dovtedy bude plne funkčná zvýšená kapacita ropovodu TAL, ktorým sa už vyše 20 rokov do Česka dopravuje časť dodávok ropy, ktorá sa vykladá z tankerov v talianskom Terste,“ hovorí.

Správca českých ropovodov Mero vyhlásil, že situáciu zvládne, no zároveň preveroval, čo sa okolo Družby dialo. „Na obdobné situácie je Česko pripravené v rámci zásob Správy štátnych hmotných rezerv.

Pre prípady krátkodobého výpadku zásobovania sú k dispozícii strategické zásoby ropy a ropných produktov, ktoré pokryjú fungovanie štátu po dobu 90 dní. Zásobovanie západnou cestou, teda z ropovodov TAL a IKL, beží bez problémov," povedala hovorkyňa Mera Barbora Putzová.

Jozef Holjenčík URSO Čítajte viac Regulačný úrad zverejnil ceny plynu a tepla pre rok 2025: Domácnosti si poriadne priplatia, ak nezasiahne vláda

Ďalej špekuluje, že za zastavením je možno to, že pre Česko dodáva ropu ruský Rosnefť, pre MOL a Slovnaft dodáva ropu zase Tatnefť a Lukoil. „Áno, ten istý Lukoil, okolo ktorého urobila maďarská aj slovenská vláda taký hurhaj v lete. Ak si spomínate, zo strany premiéra Fica a ministra zahraničia Blanára padali silné slová o ohrození energetickej bezpečnosti krajiny a prezident Pellegrini sa dokonca Ukrajine vyhrážal recipročným zastavením dodávok elektriny zo Slovenska. A to všetko preto, lebo vtedy kvôli sankciám Ukrajiny, ktoré naozaj boli dosť zvláštne a netransparentné, sa zablokoval tranzit ropy cez Družbu práve od Lukoilu,“ pripomína exminister z čias vlády Eduarda Hegera.

Česko už podobnú situáciu zažilo v roku 2019, keď z Družby netiekla ropa dva mesiace, pretože bola kontaminovaná.

zahrada Čítajte viac Budeme mať čo piť? Vína bude najmenej za vyše 60 rokov, varujú odborníci

Český portál České noviny citujú analytika Purple Trading Petra Lajska, ktorý hovoril, že ak by došlo k dlhodobejšiemu výpadku, museli by rozšírenie TAL urýchliť. No na druhej strane v zime klesne spotreba palív, keďže sa menej jazdí. „Šťastím však môže byť načasovanie danej situácie – v zime je dopyt po pohonných hmotách skôr nižší a aj kapacity ropovodov sú menej obsadené. Aktuálne tak neočakávam nedostatok pohonných hmôt v Česku a výrazný rast cien,“ povedal.

Aj predseda predstavenstva Únie nezávislých petrolejárov Ivo Indráček povedal, že zásoby na 90 dní sú postačujúce na to, aby sa dokončil TAL.

„Rusko sa s Európou hrá, nie je náš priateľ, to je potrebné povedať na rovinu. Tlačí na Európu cez energie, takže aj z toho dôvodu sa neustále snažíme držať plné hmotné rezervy, aby sme na také situácie, aká nastala teraz, boli pripravení,“ vysvetlil neskôr Vlček.

Ropy majú dosť, čakajú na TAL

Česko v roku 2023 odoberalo až 58 percent zo svojej celoročnej spotreby z Ruska. Zvyšok do krajiny prúdil z opačnej strany – zo západu. Tankery s ropou prichádzali do talianskeho prístavu Terst, odkiaľ následne ropa išla ropovodom TAL cez Taliansko do nemeckého Ingolstadtu, potom odtiaľ ropovodom IKL do českých Kralup nad Vltavou. V tomto roku však odber ruskej ropy poklesol.

Po invázii Ruska na Ukrajinu sa všetky európske krajiny snažili čo najrýchlejšie odstrihnúť od ruskej ropy a mnohým sa to aj podarilo. Výnimkou zostáva stredná Európa alebo lepšie povedané Slovensko a Maďarsko, keďže Česko už od Nového roka ruskú ropu kupovať nebude.

robotníci Čítajte viac Slovensko je veľmi hladné po pracovnej sile, chýbajú nám desaťtisíce ľudí. Za pár rokov k nám prišli tisíce migrantov

Od 1. januára 2023 do súčasnosti práve krajiny strednej Európy patrili k najväčším kupcom tejto čiernej suroviny v rámci celej Európskej únie. Maďarsko a Slovensko jej nakúpili takmer za 4 miliardy eur, nasleduje Grécko s nakúpeným objemom v hodnote 3,5 miliardy eur a Česko s 2,5 miliardy. Po ňom je veľká medzera nasledovaná Španielskom, ktoré nakúpilo ruskú ropu takmer za pol miliardy eur.

Slovnaft by chcel výnimku predĺžiť

Situácia v Česku pripomenula, že jediná slovenská rafinéria Slovnaft dnes už nemôže vyvážať svoje ropné produkty vyrobené z ruskej ropy do Čiech. Skončila sa mu totiž výnimka na tento vývoz. Doteraz to bola až pätina produkcie, pre ktorú bude musieť rafinéria nájsť nových odberateľov alebo znížiť produkciu. Denník Pravda sa preto Slovnaftu opýtal, či našiel náhradných zákazníkov, no z dôvodu aj obchodných tajomstiev to nechcel komentovať.

Hovorca rafinérie Anton Molnár iba povedal, že Slovensko rokuje o možnej výnimke na spracovanie ruskej ropy, ktorú by firma chcela predĺžiť. „O predĺžení výnimky môžu rozhodnúť členské štáty na úrovni EÚ. Stotožňujeme sa s názorom, že výnimku má zmysel predĺžiť do času, pokiaľ nebude plne kapacitne funkčný ropovod TAL+, aby sa predišlo prípadným cenovým šokom alebo nedostatku palív v regióne. Slovnaft je jediná exportná rafinéria v strednej Európe a svojou produkčnou kapacitou plní významnú funkciu v rámci energetickej bezpečnosti regiónu,“ hovorí Molnár.

Problém je, že okrem Maďarska a Slovenska ruskú ropu nechce v únii nikto a ak by sa urobila zmena, súhlasiť musia všetky členské štáty. Minister priemyslu Vlček povedal, že v Česku sa táto výnimka skončí 5. decembra a potom z Ruska ropu nechcú, no eviduje, že Slovensko by ju chcelo stále.

„Zaznamenal som aktivitu Roberta Fica ísť v máji na oslavy do Ruska. Je potrebné si v medzinárodnom kontexte povedať, kam sa Slovensko a Maďarsko zaraďujú,“ reagoval Vlček.

461704799 4061368447483466 2441826453445562330 n Čítajte viac Transakčná daň sa zmení, Pellegriniho požiadavka zostáva nevypočutá. Inak bude vyzerať aj DPH. Aké zmeny prichádzajú?

Do Slovnaftu prúdi v súčasnosti stále ruská ropa. Aktuálne vie bratislavská rafinéria spracovať asi 30 percent neruskej ropy, zvyšok iba ruskej. Do súčasnosti investovala 140 miliónov eur na prechod na iné zmesi a ďalších 70 miliónov plánuje ešte investovať. Za posledné dva roky otestoval 14 rôp z 11 rôznych krajín.

Hirman sa odvoláva na ruský ekonomický denník Kommersant, ktorý tvrdí, že ruská ropa je pre MOL o 15 až 17 percent lacnejšia ako od iných dodávateľov. Dodal tiež, že MOL nakupuje ruskú ropu už na bielorusko-ukrajinskej hranici, kde sa komodita stane jeho majetkom, no zároveň musí Ukrajincom zaplatiť za prepravu 1,5 dolára za tonu prepravenej ropy.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 98 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Česko #ropa