Spoločnosť OMV na platforme stredoeurópskeho plynárenského uzla uviedla, že ju Gazprom informoval, že dodávky v sobotu ráno zníži na nulu. Podľa agentúry Reuters by to mohlo znamenať koniec posledných dodávok ruského plynu do Európskej únie.
Podľa rakúskeho kancelára Karola Nehammera sú rakúske zásobníky plynu naplnené na 93 percent, a krajina je tak na zastavenie dodávok z Ruska dobre pripravená.
„Stalo sa teda niečo, čo sme už dlho očakávali, od začiatku vojny na Ukrajine, a na túto situáciu sme sa pripravovali,“ povedal Nehammer na tlačovej konferencii. Zdôraznil, že žiadna domácnosť v krajine nebude mrznúť. „Nikto nás nebude vydierať. Ani ruský prezident nie,“ uviedol kancelár. "Nenecháme Putinovu vládu, ani Putina samotného, aby nás zrazili na kolená,“ citovala ho agentúra APA.

Na skutočnosť, že hrozí zastavenie dodávok ruského plynu cez Ukrajinu ešte pred koncom roka práve v dôsledku arbitrážneho konania proti Gazpromu, upozornila spoločnosť OMV už vo štvrtok. Firma sa podľa svojho vyjadrenia na možné zastavenie dodávok z Ruska dlhší čas pripravuje. Má zabezpečenú prepravnú kapacitu z Nemecka a z Talianska, ako aj dlhodobé kontrakty s ďalšími dodávateľmi plynu. Môže dodávať aj skvapalnený zemný plyn (LNG) z Holandska.
Súd OMV priznal aj odškodné 230 miliónov eur. Rakúska spoločnosť sa domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a úplné zastavenie dodávok do Nemecka v auguste 2022. OMV navyše s ruskou štátnou spoločnosťou vedie niekoľko ďalších sporov.

„Od zajtra tak v EÚ zostanú už len dve krajiny, ktoré do významnejšej miery potrubne odoberajú ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko. Niektoré krajiny EÚ však odoberajú ruský skvapalnený plyn dodávaný námornou cestou,“ informoval ČTK hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Ide predovšetkým o Francúzsko, Belgicko a Španielsko. „Ak prirátame ešte odbery ropy, je v EÚ najväčším dovozcom ruských fosílnych energií Francúzsko,“ dodal Kovanda. Na druhom mieste za Francúzskom je Rakúsko.
Do Rakúska zatiaľ z Ruska cez Ukrajinu prúdilo 7 400 megawatthodín za hodinu, čo zodpovedá približne piatim terawatthodinám za mesiac.
Cena zemného plynu pre európsky trh s dodaním v decembri v piatok večer vykazovala pokles o približne percento a bola mierne pod 46 eurami za megawatthodinu (MWh). Predtým sa vyšplhala až na 47,35 eura. Pred dvoma rokmi sa megawatthodina predávala aj za viac ako 90 eur.

Rakúsko je jednou z mála európskych krajín, ktoré sú stále závislé od ruského plynu, zatiaľ čo väčšina Európy už znížila dovoz po začatí ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu z februára 2022. Počíta sa s tým, že na konci roka skončí platnosť zmluvy o tranzite ruského plynu do EÚ cez Ukrajinu, pretože Ukrajina nemá záujem na jej predĺžení.