Ukrajina prvýkrát hovorí, že zastaví ruskú ropu do Európy. Potom Podoľak výrok korigoval

Ukrajina bude plniť všetky svoje zmluvné záväzky týkajúce sa tranzitu ruskej ropy do Európy. Potvrdil to šéf Naftogazu Oleksij Černyšov ako aj poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a Reuters.

30.08.2024 13:16 , aktualizované: 19:03
zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
debata (279)
Von der Leyenová: Orbánova misia k Putinovi bol appeasement
Video
Archívne video.

V piatok sa najprv objavili mediálne správy, ktoré sa odvolávali na Podoljakove vyhlásenia a signalizovali, že dodávky ruskej ropy aj plynu cez Ukrajinu do Európy sa skončia 1. januára 2025.

Najprv to dementoval Černyšov. Vo vyhlásení zaslanom emailom agentúre Bloomberg uviedol, že Ukrajina bude pokračovať v dodávkach ropy do európskych krajín v súlade s uzavretými kontraktmi a určite ich nezastaví pred skončením ich platnosti. Niektoré kontrakty týkajúce sa dodávok ropy sú platné až do roku 2029.

Lukoil Čítajte viac Kauza ruskej ropy od Lukoilu? Na Slovensko prúdi vo veľkom

„Ukrajina zostáva spoľahlivým partnerom európskych krajín,“ uviedol Černyšov. „Budeme pokračovať v plnení našich záväzkov vyplývajúcich z platných zmlúv týkajúcich sa tranzitu plynu aj ropy.“

Neskôr svoje vyhlásenia spresnil aj Podoljak. „Ukrajina si plní a bude plniť svoje zmluvné záväzky v plnom rozsahu až do plánovaného termínu ukončenia, keďže sa to týka našich bilaterálnych vzťahov s európskymi krajinami,“ povedal Podoljak.

Zmluva týkajúca sa tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu do Európy medzi Gazpromom a Naftogazom sa však končí 31. decembra 2024. Napriek agresívnej vojne, ktorú Moskva začala pred viac ako dvoma rokmi, sa doteraz plní, aj na naliehanie európskych susedov Ukrajiny, najmä Maďarska.

Kyjev však dal opakovane explicitne najavo, že túto dohodu nepredĺži. Podoljak vysvetlil, že Kyjev je pripravený prepravovať plyn z krajín Strednej Ázie alebo Azerbajdžanu do Európy. Pre Ukrajinu je totiž kľúčové, aby pripravila Rusko o zdroje príjmov z predaja surovín.

Szijjártó odletel do Ruska

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v piatok odletel do ruského Petrohradu. Uviedol to v piatok server mfor.hu s odvolaním sa na status Szijjártóa na Facebooku.

Szijjártó nedávno viackrát hovoril o tom, že dodávky ropy do Maďarska nie je možné zabezpečiť bez tranzitu ruskej ropy ropovodom Družba, píše mfor.hu.

„Energetickú bezpečnosť Maďarska nemožno zaručiť bez ruského plynu. To nie je vecou ideológie, ale fyziky a matematiky. Dnes si takéto vyhlásenie v Európe vyžaduje určitú odvahu, ale Maďarsko je spokojné s energetickou spoluprácou s Ruskom, ktorá je jedným z kľúčov k energetickej bezpečnosti krajiny,“ napísal Szijjártó v piatok popoludní na Facebooku po stretnutí s generálnym riaditeľom ruskej energetickej spoločnosti Gazprom Alexejom Millerom.

Česi nebudú mať problém

Česko nebude mať problém s tým, ak sa od budúceho roka zastavia dodávky ruskej ropy cez ropovod Družba.

Prípadné zastavenie dodávok ropy cez Ukrajinu z Ruska od budúceho roka nebude pre Českú republiku problémom, uviedol v piatok zvláštny zmocnenec pre energetickú bezpečnosť českého ministerstva zahraničných vecí Václav Bartuška.

Na otázku Reuters, ktorá sa týkala vyhlásenia poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka, že dodávky ruskej ropy cez Družbu sa od januára zrejme skončia, Bartuška odpovedal, že Ukrajina už aj v minulosti varovala pred možným zastavením.

„Nie je to prvýkrát, tentoraz to možno myslia vážne, uvidíme,“ uviedol Bartuška v textovej správe. „Pre Českú republiku to nie je problém.“

S cieľom ukončiť čiastočnú závislosť od ropovodu Družba český štátny prevádzkovateľ ropovodov MERO investuje do zvýšenia kapacity ropovodu TAL z Talianska do Nemecka, ktorý sa pripája na ropovod IKL zásobujúci Českú republiku.

Zvýšená kapacita od budúceho roka pokryje celkové potreby (až 8 miliónov ton ropy ročne) dvoch českých rafinérií v krajine, ktoré vlastní poľský Orlen.

Spoločnosť MERO uviedla, že plánuje dosiahnuť nezávislosť od ruskej ropy do začiatku roka 2025, hoci modernizácia TAL bude zrejme dokončená až v júni 2025.

Slovnaft informácie nemal

Slovnaft nedostal oficiálne stanovisko od partnerov v súvislosti s odstavením ropovodu Družba, ku ktorému by malo dôjsť začiatkom budúceho roka, informoval hovorca spoločnosti Anton Molnár. Najväčší problém by malo zastavenie prevádzky predstavovať pre susedné Česko.

„Vyjadrenia poradcu ukrajinského prezidenta pána Podoľaka vnímame v tom kontexte, že najväčší problém na konci reťazca bude mať najmä Česká republika. Tá je totiž odkázaná na dovoz palív zo zahraničia a zvýšenie kapacity ropovodu TAL pre jej domáce rafinérie sa podľa dostupných vyjadrení očakáva až v polovici roka 2025,“ priblížil Molnár.

Rafinéria v Litvínove je podľa neho v súčasnosti zásobovaná prevažne cez Družbu ropou od spoločnosti Rosnefť. Zastavenie dodávok ropy cez tento ropovod by preto mohlo viesť až k odstaveniu najväčšej rafinérie v Česku.

279 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Slovnaft